Հայաստանում մեկնարկել է «գունավոր հեղափոխության» վերջին փուլը․ Ինչպես Վրաստանի դեպքում էր, Արևմուտքը Հայաստանը «նայողի» մանդատը կհանձնի թուրքերին․ Շարմազանով
ՀՀԿ ԳՄ անդամ Էդուարդ Շարմազանովը համոզմունք է հայտնել, որ Ռուսաստանի հետ արժանապատիվ ու փոխվստահելի դաշնակցություն զարգացնելու ուղին այլընտրանք չունի։
«Հայաստան՞, թե՞ «էրմենիստան»,սա է խնդիրը։
Հայաստանում մեկնարկել է «գունավոր հեղափոխության» վերջին փուլը, որն ունի, անշուշտ, արտաքին ակտորներ ու հովանավորներ։
Պատմությունը կրկնվում է։
Ինչպես եւ 100 տարի առաջ, այսօր էլ մենք չկարողացանք աշխարհաքաղաքական իրադրության հայանպաստ վերլուծություն անել ։
100 տարի առաջ էլ հույսներս դրեցինք Արեւմուտքի վրա՝ չգիտակցելով,որ տարածաշրջանում երկու բանակ կա ՝ ռուսական եւ թուրքական։
Եվ մերժելով Ռուսաստանի հետ սերտ դաշինքի կնքումը՝ «կանաչ լույս» վառեցինք թուրքական հարձակման ու նվաճումների համար։
Մեկ դար առաջ թուրք-ադրբեջանական տանդեմը, օգտվելով հայ-ռուսական բարդ հարաբերությունների առկայությունից, նվաճեց տարածքներ մեր ազգային շահերի հաշվին։
Նույնը կրկնվում է այսօր։
Կապիտուլյանտ իշխանությունը վերջին տարիներին ամեն ինչ արեց հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները փչացնելու համար։
Իսկ վերջին երկու ամսվա ընթացքում իրականացրեց բացահայտ հակառուսական քարոզչություն։
Դրանից օգտվեցին թուրքերն ու ադրբեջանցիները. առաջինը օկուպացրեց Արցախի 75 տոկոսն ու ՀՀ տարածքի 127 քառ.կմ տարածքը եւ ուղիղ սպառնալիք է արդեն ՀՀ-ի համար, իսկ երկրորդը մտավ մեր տարածաշրջան ու ստիպում է կապիտուլյանտներից «խաղաղության հաշտություն» կնքել՝ իր բոլոր աղետալի հետեւանքներով։
Ի՞նչ լուծման ուղիներ ունենք մենք։
Կամ այս իշխանությունները պետք է հեռանան, և ազգային իշխանությունը Ռուսաստանի հետ երկարաժամկետ ռազմաքաղաքական դաշնակցություն է կնքում, կամ կապիտուլյանտները մնում են ու տարածաշրջանի «բանալիները» հանձնում Թուրքիային եւ ՆԱՏՕ-ին։
Պատրանք է , թե Արեւմուտքը կգա, մեզ «կփրկի»։
Կարծում եմ՝ ինչպես եւ Վրաստանի դեպքում, Արեւմուտքը Հայաստանը «նայողի» մանդատը կհանձնի թուրքերին։
Ես ընտրում եմ առանց թուրքերի տակ «կզելու», Արցախն Ադրբեջանին չհանձնելու եւ ՌԴ-ի հետ արժանապատիվ ու փոխվստահելի դաշնակցությունը զարգացնելու ուղին,իսկ դու՞ք»,- «Ֆեյսբուքի» իր էջում գրել է Էդուարդ Շարմազանովը:

В Армении начался последний этап «цветной революции» – Эдуард Шармазанов
Член исполнительного органа Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов выразил убеждение, что путь развития достойных, основанных на взаимном доверии отношений с Россией не имеет альтернативы.
«Армения или ″Эрменистан″, вот в чем проблема.
В Армении начался последний этап ″цветной революции″, у которого, безусловно, есть внешние акторы и спонсоры.
История повторяется.
Как и 100 лет назад, сегодня мы также не смогли сделать благоприятный для Армении анализ геополитической ситуации.
100 назад тоже надеялись на Запад, не осознавая, что в регионе есть две армии – российская и турецкая.
И отвергнув заключение тесного союза с Россией, дали ″зеленый свет″ турецкому нападению и захвату.
Один век назад турецко-азербайджанский тандем, воспользовавшись сложными армяно-российскими отношениями, завоевал территории за счет наших национальных интересов.
То же самое повторяется сегодня.
Капитулянтская власть за последние годы сделала все, чтобы испортить армяно-российские союзнические отношения.
А в течение последних двух месяцев проводила явную антироссийскую политику.
Этим воспользовались турки и азербайджанцы: первый оккупировал 75% Арцаха и 127 кв. км территории Республики Армения и стал уже прямой угрозой для Армении, а второй вошел в наш регион и принуждает капитулянтов к заключению ″мира″ и ″примирению″, со всеми бедственными последствиями.
Какие пути решения есть у нас?
Либо эти власти должны уйти, и национальная власть заключает с Россией долгосрочный стратегический союз, либо капитулянты остаются и сдают ″ключи″ от региона Турции и НАТО.
Иллюзия, что Запад придет и ″спасет″ нас.
Считаю, что как и в случае с Грузией, Запад передаст мандат ″смотрящего″ Армении Турции.
Я выбираю путь развития достойного, основанного на взаимном доверии союза, не вставая на колени перед турком, не сдавая Арцах Азербайджану, а вы?» - написал на своей странице в Facebook Эдуард Шармазанов.