Չնայած հակամարտություններին և բազմաթիվ մարտահրավերներին՝ Հայաստանը երբեք չի կորցրել մարդասիրության և համերաշխության բարձրագույն նպատակների հանդեպ իր հավատը. Արարատ Միրզոյան
Սանտա Մարիա Մաջորե պապական տաճարում Սուրբ Աթոռի Պետական քարտուղար (վարչապետ) Պիետրո Պառոլինի նախագահությամբ անցկացվել է «Խաղաղություն Հայաստանին» Սուրբ պատարագը, որը նվիրված էր Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին։
Արարողությանը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդես է եկել ելույթով:
«Չնայած հակամարտություններին և հատկապես վերջերս հարևան երկրի կողմից ուժի դատապարտելի կիրառման հետևանքով առաջացած բազմաթիվ մարտահրավերներին և աղետներին՝ մեր երկիրը երբեք չի կորցրել մարդասիրության և համերաշխության բարձրագույն նպատակների հանդեպ իր հավատը:
Հայ ժողովուրդն ու կառավարությունը մեծապես գնահատում են մեր հարաբերություններն ամրապնդելուն ուղղված Նորին Սրբության օրհնությունը, ինչպես նաև 2020թ․ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ու դրանից հետո, և հայ ժողովրդի դեմ սանձազերծված վերջին ագրեսիային հաջորդած շրջանում Ֆրանցիսկոս Պապի՝ խաղաղության կոչերը և համերաշխության ուղերձները։
Գրեթե երեք տասնամյակ Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի միջև դիվանագիտական կապերի պատմությունն առանձնանում են բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությամբ, որը մշտապես զարգանում և խորանում է փոխադարձ ջանքերի շնորհիվ։ Այս ընթացքում տեղի են ունեցել բազմաթիվ կարևոր միջոցառումներ, որոնք ի ցույց են դնում դարերից եկող փոխգործակցության և ներկայիս միջպետական հարաբերությունների մակարդակը։
Ի թիվս այլոց, 2015թ․ ապրիլին Ֆրանցիսկոս Պապի կողմից մատցուված՝ Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցը նշանավորող Սուրբ պատարագը, որին ականատես է եղել ողջ աշխարհը, ինչպես նաև 2016թ․ հունիսին Սրբազան քահանայապետի` Հայաստան կատարած պատմական այցի տպավորությունները հավերժ կմնան մեր հիշողություններում և սրտերում։ Մենք շատ հպարտ ենք, որ հայ ժողովրդի զավակ և միջնադարյան մտքի հանճար Սուրբ Գրիգոր Նարեկացին «Տիեզերական եկեղեցու վարդապետի» կոչում ստացած 36 մեծագույն մտածողներից մեկն է, ում Ֆրանցիսկոս Պապը նաև անվանել է խաղաղության վարդապետ:
Եվ ահա, կարդինալ, պետական քարտուղարի նախագահությամբ այսօրվա արարողությունը քրիստոնեությունը 301թ․-ին որպես պետական կրոն ընդունած երկրի՝ Հայաստանի հետ Սուրբ Աթոռի ամուր բարեկամության ևս մեկ վառ դրսևորում է։
Նշեմ նաև, որ Հայ առաքելական և Կաթոլիկ եկեղեցիների փոխգործակցության դարավոր պատմությունն արժեքավոր խթան է մեր ներկայիս միջպետական կապերի զարգացման համար։ Մենք բարձր ենք գնահատում միջեկեղեցական շարունակական երկխոսությունը, և ես ուրախ եմ Տանն Կիլիկիո Կաթողիկէ Հայոց Պատրիարք Ռաֆայէլ Պետրոս Մինասեանի, հայ առաքելական ու կաթոլիկ եկեղեցիների ներկայացուցիչների, Մխիթարյան հայերերի և Անարատ հղության հայ քույրերի ներկայությամբ։ Երախտապարտ ենք Ձեր աջակցության և նվիրական ջանքերի համար։
Այս կարևոր տարին հիանալի հնարավորություն է ընձեռում նշելու մեր ձեռքբերումներն ու վկայակոչելու մեր ընդհանուր արժեքները: Մեր նվիրական ցանկությունն է, որ Հայաստան-Սուրբ Աթոռ եղբայրական ուղին և համապարփակ երկխոսությունը՝ խարսխված փոխադարձ հարգանքի և վստահության ոգու վրա շարունակի հարատևել և մեզ բոլորիս աջակցի՝ կառուցելու արդարության և խաղաղության աշխարհ», - ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:

В папской базилике Санта-Мария-Маджоре состоялась Святая Месса «Мир для Армении»
25 октября в папской базилике Санта-Мария-Маджоре под председательством государственного секретаря Святого Престола Пьетро Паролина состоялась Святая Месса «Мир для Армении», посвященная 30-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Святым Престолом. На церемонии министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян выступил с речью, в которой, в частности, сказал:
«Ваше Высокопреосвященство кардинал Паролин,
Мы глубоко тронуты Вашим решением возглавить Святую Мессу и вместе с нами отпраздновать 30-летие братских отношений между Ереваном и Ватиканом. Спасибо за Ваши вдохновляющие слова и пожелания, адресованные нам по этому важному поводу.
Ваше Преосвященство,
Духовные отцы и сестры,
Спасибо, что находитесь здесь с нами, чтобы вместе помолиться перед величественной иконой Девы Марии о мире в Армении.
Несмотря на конфликты и многочисленные вызовы и бедствия, вызванные в частности недавним предосудительным применением силы со стороны соседней страны, наша страна никогда не теряла свою веру в высшие цели гуманности и солидарности.
Армянский народ и правительство высоко ценят благословение Его Святейшества на укрепление наших отношений, а также призывы и послания солидарности со стороны Папы Франциска как во время 44-дневной войны 2020 года, так и после последней агрессии, развязанной против армянского народа.
На протяжении почти трех десятилетий история дипломатических отношений между Арменией и Святым Престолом выделяется политическим диалогом на высоком уровне, который благодаря взаимным усилиям постоянно развивается и углубляется. В данный период произошло много важных событий, которые демонстрируют многовековое взаимодействие и нынешний уровень межгосударственных отношений.
Среди прочего, в апреле 2015 г. Папа Франциск совершил Святую Мессу, посвященную столетию Геноцида армян, свидетелем которого стал весь мир, а также впечатления от совершенного исторического визита Его Святейшества в Армению в июне 2016 года навсегда останутся в нашей памяти и сердцах. Мы очень гордимся тем, что Святой Григор Нарекаци, дитя армянского народа и гений средневековой мысли, которого Папа Франциск также назвал учителем мира, является одним из 36 величайших мыслителей, получивших титул «Учителя Вселенской Церкви».
И вот, сегодняшняя церемония под председательством кардинала, государственного секретаря является еще одним ярким проявлением крепкой дружбы Святого Престола с Арменией, страной, принявшей христианство в качестве государственной религии в 301 году.
Отмечу также, что многовековая история взаимодействия между Армянской Апостольской и Католической Церквями является ценным стимулом для развития наших нынешних межгосударственных связей. Мы высоко ценим непрерывный межцерковный диалог, и я рад присутствию здесь Армянского Католикоса-Патриарха Дома Киликийского Рафаэля Петроса Минасяна, представителей Армянской Апостольской и Католической Церквей, отцов-мхитаристов и армянских сестер Непорочного Зачатия Пресвятой Богородицы. Мы благодарны Вам за Вашу поддержку и самоотверженные усилия.
Этот знаменательный год предоставляет прекрасную возможность отметить наши достижения и подтвердить наши общие ценности. Мы искренне желаем, чтобы братский путь Армения-Святой Престол и всеобъемлющий диалог, основанный на духе взаимного уважения и доверия, продолжал существовать и поддерживать всех нас в построении справедливого и мирного мира.