Պետք է տեսանելի երկխոսություն սկսվի Լեռնային Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի միջև. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
«Ես և կառավարությունը բոլոր հնարավոր ջանքերը կգործադրենք, որ դա լինի իրատեսական», - Ազգային ժողովում հայտարարեց Փաշինյանը:
Նա ասաց, թե հույս ունեն, որ, մինչև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը, ավարտված լինեն դելիմիտացիայի աշխատանքները:
«Ինչքանով է դա իրատեսական. եթե հաշվի առնենք, որ Պրահայում մենք պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել, որ դա տեղի է ունենալու 1991 թվականի սահմանների հիման վրա, դա կարող է  լինել իրատեսական, որովհետև սահմանները հայտնի են»,- նշեց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ պետք է տեսանելի երկխոսություն սկսվի Լեռնային Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի միջև:
«Սա շատ կարևոր հանգամանք է ու Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների ու անվտանգության պաշտպանության որոշակի մեխանիզմներ պետք է լինեն: Շատ լավ կլինի ու շատ գոհ կլինեմ, եթե մենք կարողանանք դա անել», - հայտարարեց Փաշինյանը:

Пашинян надеется на подписание соглашения о мире с Азербайджаном до конца 2022 года
Желаю, чтобы до конца года соглашение о мире было подписано. Насколько это реально? Мы приложим все усилия, чтобы это было реально. Об этом заявил в парламенте премьер Армении Никол Пашинян.
Он отметил, что есть важное обстоятельство и до подписания соглашения должны быть завершены работы по делимитации армяно-азербайджанской границы.
«Если учесть, что в Праге достигнута договоренность о том, что этот процесс будет осуществлен на основе границ 1991 года, то это может быть реальностью. Должен быть начат диалог между Азербайджаном и Нагорным Карабахом, который должен быть видимым на международном уровне. Это очень важное обстоятельство для защиты прав и безопасности армян Нагорного Карабаха, должны быть видимые механизмы», - заявил Пашинян.