Ադրբեջանն, ըստ էության, իր համար դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթացը գրեթե ամբողջությամբ ավարտել է. Տիգրան Աբրահամյան
27/10/2022 12:16
Ադրբեջանը և՛ 2021 թվականի մայիսի և նոյեմբերի ագրեսիաներով, և՛ 2022 թվականի սեպտեմբերի ագրեսիայի միջոցով փորձում է լուծել շատ ավելի մեծ խնդիր, քան կարելի է պատկերացնել, ԱԺ-ում լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ադրբեջանը փորձում է Հայաստանին զրկել իր կենսունակությունից։ Շատ կարևոր է արձանագրել տարածքային կորուստները, բայց Ադրբեջանի գլխավոր նպատակը զուտ բնակավայրերը չեն։ Ադրբեջանի նպատակն է այնպիսի վերահսկողություն հաստատել ՀՀ կրիտիկական օբյեկտների և հաղորդակցության նկատմամբ, որը պարզապես Հայաստանին զրկելու է կենսունակությունից, այսինքն՝ պայքարի բնականոն զարգացման իր հնարավորությունից», - հայտարարեց Աբրահամյանը։
Պատգամավորի խոսքով՝ Ադրբեջանը, ըստ էության, իր համար դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի գործընթացը գրեթե ամբողջությամբ ավարտել է։
«Ավելին՝ ստեղծված իրավիճակը հետագայում նոր խնդիրներ է ստեղծելու Հայաստանի համար։ Ադրբեջանը բռնազավթել է ՀՀ այնպիսի հատվածներ և դիրքավորվել է այնպիսի ուղղություններով, որի պայմաններում իր հիմնական խնդիրը մի քանի տասնամյակների կտրվածքով լուծել է», - ասաց Տիգրան Աբրահամյանը։

Азербайджан, по сути, почти полностью завершил для себя процесс делимитации и демаркации – Тигран Абрамян
27/10/2022 13:48
Азербайджан своими агрессиями в мае и ноябре 2021 года, как и сентябрьской агрессией 2022 года пытается решить намного большую проблему, чем можно представить, заявил сегодня на брифинге секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Азербайджан пытается лишить Армению жизнеспособности. Конечно, очень важно зафиксировать территориальные потери, но главная цель Азербайджана не просто населенные пункты. Цель Азербайджана установить такой контроль над критическими объектами и коммуникациями, чтобы просто лишить Армению жизнеспособности, то есть, возможности развиваться и вести нормальную борьбу», - заявил Тигран Абрамян.
По словам депутата, Азербайджан, по сути, почти полностью завершил для себя процесс делимитации и демаркации.
«Более того, сложившаяся ситуация в дальнейшем создаст новые проблемы для Армении. Азербайджан оккупировал такие участки Республики Армения и дислоцировался на таких направлениях, в условиях которых решил свою основную задачу в разрезе несколько десятилетний», - сказал Тигран Абрамян.