Ռուսաստանը երկար տարիներ Հայաստանին առաջարկել է լուծել Ղարաբաղի հարցը՝ հինգ շրջանները փոխանցելով Բաքվին, բայց Երևանը գնաց իր ճանապարհով. Պուտին
27/10/2022 20:13
Երկար տարիներ Ռուսաստանը Հայաստանին առաջարկել է լուծել Ղարաբաղի հարցը՝ փոխանցելով Բաքվին հինգ շրջանները, որտեղից մարդիկ հեռացել էին, բայց Երևանը գնաց իր ճանապարհով, ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
«Երկար տարիներ մենք երկխոսության մեջ ենք եղել հայկական կողմի հետ և առաջարկել ենք Ղարաբաղի հետ կապված հարցը լուծել հետևյալ կերպ. Հայաստանը փաստացի վերահսկում էր Ադրբեջանի յոթ շրջան։ Մենք ասում էինք՝ եկեք գնանք հարաբերությունների կարգավորման, ահա կա երկու շրջան... մեծ շրջաններ։ Ինչ-որ փուլում մենք ադրբեջանական կողմի հետ կպայմանավորվենք՝ հինգ շրջան տվեք, լավ, դրանք պետք չեն, ուղղակի դատարկ են, մարդիկ լքել են այդ տարածքները, փաստացի վտարվել են։ Ինչու՞ պահել դրանք: Իմաստ չկա»,- ասել է Պուտինը՝ «Վալդայ» միջազգային քննարկումների ակումբի լիագումար նիստում ելույթի ժամանակ։
«Իսկ Ղարաբաղի հետ կապի համար, ի դեպ, երկու հսկայական շրջանները բավական են։ Կարծում ենք՝ արդարացի կլիներ փախստականներին վերադարձնել և այլն։ Սա լավ քայլ կլիներ ընդհանուր տարածաշրջանում իրավիճակի կարգավորման ուղղությամբ։ Բայց Հայաստանի ղեկավարությունը գնաց իր ճանապարհով։ Ինչպես գիտեք, դա հանգեցրեց այն իրավիճակին, որն այսօր ստեղծվել է»,- ասել է ՌԴ  նախագահը։

Путин: Россия много лет предлагала Армении решить вопрос Карабаха путем передачи Баку пяти районов, но Ереван пошел своим путем
27/10/2022 20:15
Россия много лет предлагала Армении решить вопрос Карабаха путем передачи Баку пяти районов, откуда ушли люди, но Ереван пошел своим путем, заявил президент РФ Владимир Путин.
«Мы в течение многих лет вели диалог с армянской стороной и предлагали урегулировать вопрос, связанный с Карабахом, следующим образом. Ведь Армения фактически контролировала семь районов Азербайджана. Мы говорили: давайте будем двигаться к нормализации отношений, вот есть два района,... большие районы. На каком-то этапе договоримся с азербайджанской стороной - отдайте пять районов, ну они не нужны, они просто пустуют, там люди ушли, фактически изгнаны были с этих территорий. Зачем их держать? Смысла никакого нет», - сказал Путин, выступая на пленарной сессии международного дискуссионного клуба «Валдай».
«А для связей с Карабахом двух районов, огромных, между прочим, вполне достаточно. Мы считаем, это было бы справедливо, вернуть беженцев и так далее. Это было бы хорошим шагом к нормализации ситуации в регионе в целом. Но армянское руководство пошло своим путем. Как известно, это привело к той ситуации, которая сложилась на сегодняшний день», - заявил президент РФ.