Գործընկերություն՝ Հայաստանի անտառածածկույթը մեծացնելու և անապատացման դեմ պայքարի համար
Կլիմայի փոփոխությունը լուրջ մարտահրավեր է դարձել աշխարհի համար: Դրանից զերծ չէ նաև տարածաշրջանում անտառների մակերեսով վերջին տեղը զբաղեցնող Հայաստանը: Ընդամենը 11% անտառածածկույթը բավարար չէ «թոքերի» գործառույթ իրականացնելու համար: Կա և անտառների ծավալը մեծացնելու և դրա շնորհիվ անապատացման վտանգը կանխելու անհրաժեշտություն:
Ապագա սերնդին հնարավոր խնդիրներից ազատելու և կյանքի տարբեր ոլորտներում զարգացմանը նպաստելու գիտակցությունը շարունակում է կարևոր տեղ զբաղեցնել Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորի՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի արժեհամակարգում: Արդեն 17 տարի, Հայաստանի տարբեր մարզերում բնապահպանական նշանակության ծրագրեր իրականացնող ընկերությունն անտարբեր չի մնացել նաև այս տարի: Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական հասարակական կազմակերպության համատեղ ջանքերով, աշնանը 20 000 ծառ կտնկվի:
Նոր համագործակցության մեկնարկը տրվել է «Իմ անտառ Հայաստան» կազմակերպության՝ Լոռու մարզում գործող «Պենժամին Գումուշճեան» տնկարանում կազմակերպված շրջայցով, որի ընթացքում Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանն անվանական ծառ է տնկել «Հյուրերի ծառուղում»: Այս տնկարանում աճեցվող տնկիներն էլ առաջիկայում իրենց տեղը կգտնեն Լոռու անտառպատման տարածքներից մեկի լանջերին: Ջրաշեն-2՝ դեռևս լերկ 6 հա տարածքու այս աշնանը կտնկվի 20 000 ծառ: Ծառատունկին կմասնակցեն նաև Վիվա-ՄՏՍ-ի աշխատակիցները:
«Ինչու՞ է տեխնոլոգիական և հեռահաղորդակցային ընկերությունն այսօր այստեղ: ՏՀՏ ոլորտի նպատակները հստակ են. դա տեխնոլոգիաների անդադար զարգացումն ու կիրառումն է՝ մարդու և բիզնեսի կարիքների համար: Մենք ջանք չենք խնայում այս ոլորտում առաջատարը լինելու համար: Իսկ բնապահպանության հարցում մոտեցումն այլ է: Միջամտությունը շրջակա միջավայրին պետք է համահունչ լինի բնության զարգացման օրենքներին: Համայնքների կայուն զարգացումը, բնության հետ ներդաշնակ ապրելու անհրաժեշտությունը պարտավորեցնում են պատասխանատվությամբ վերաբերվել մեր գործունեությանը: Եթե մենք այսօր անտարբերության մատնենք խնդիրները, վաղը դրանց հետևանքները կարող են զգալ մեր երեխաները: Այն, ինչ անում ենք՝ կարևոր է էկոհամակարգի պահպանության համար: Բնապահպանական մեր գործունեությունը միտված է արդյունքներ ապահովելուն՝ երկարաժամկետ կտրվածքով», - ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Համատեղ ծրագրով գործընկերները կլուծեն ոչ միայն բնապահպանական, այլև մասամբ մարզի բնակչության զբաղվածության խնդիրը: Դա իր հերթին կնպաստի մարզի սոցիալական ապահովության և տնտեսական վիճակի բարելավմանը։ «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական հասարակական կազմակերպության հիմնական աշխատողների գրեթե 80%-ը Լոռու մարզի բնակիչներ են։ Նրանք աշխատում են կազմակերպության երկու տնկարաններում, հայկական էնդեմիկ ծառերի սերմերից ստանում են տնկիներ և զբաղվում տնկիների խնամքով։ Ծառատունկի և խնամքի շրջանում այս տարի հիմնական աշխատողներին է միացել շուրջ 250 հոգի՝ դարձյալ Լոռու մարզից։
«Մենք գիտակցում ենք, որ պիտի աշխատենք հենց այսօր, որպեսզի 50 տարի անց Հայաստանն ունենա բավարար ջրային ռեսուրսներ։ Եթե հիմա չգործենք, վաղն արդեն ուշ կլինի։ Ուրախ ենք, որ Հայաստանում գործող ընկերությունները ևս կարևորում են անտառվերականգնման խնդիրը և միանում են մեզ՝ միասին իրականացնելու այս աշխատանքը։ Վիվա-ՄՏՍ-ն այս գործին մասնակից է դարձնում նաև իր աշխատակիցներին՝ որպես կամավորներ, ինչը նույնպես շատ կարևոր է, քանի որ մարդիկ անձամբ իրենց ներդրումն են ունենում, նաև ավելի լավ են գիտակցում, թե ինչ դժվար ու երկարատև գործ է անտառ հիմնելը», - ասել է «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական հասարակական կազմակերպության հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Անտրէ Գումուշճեանը:
Հայաստանում անտառվերականգնման նպատակով ստեղծված «Իմ անտառ Հայաստան» կազմակերպության տնկարաններում սերմերից աճեցվում է 15 տեսակի ծառ՝ տեղածին անտառային տեսակներից: Մասնավորապես՝ կաղնի, թխկի, բոխի, սոճի, հաճարենի, կեչի, վայրի խնձորենի, վայրի տանձենի և այլն: Խնամվող տնկիները մեկ-երկու տարուց տեղափոխվում են տնկադաշտ: Անհրաժեշտ խնամքը շարունակվում է նաև ծառատունկից հետո՝ շուրջ 3 տարի: Այդ ժամանակահատվածը բավարար է լինում համոզվելու, որ տարածքը մի քանի տարի հետո անտառ է դառնալու։

Climate change has become a serious challenge for the world. Our country, the last in terms of percentage of forest cover in the region, is not free from it either. Only 11% forest cover is not enough to fulfill the function of "lungs" in Armenia. There is a need not only to increase the volume of oxygen, but also to prevent the danger of desertification.
The consciousness of freeing the future generation from possible problems and promoting development in various spheres of life continues to occupy an important place in the value system of Viva-MTS, the leading telecommunications operator of Armenia. For 17 years already, the company implementing projects of environmental importance in different regions of Armenia will not remain indifferent this year either. With the joint efforts of Viva-MTS and "My Forest Armenia" environmental NGO, 20,000 trees will be planted in the fall.
The start of the new cooperation was given by a tour organized by "My Forest Armenia" organization in "Benjamin Gumuchdjian" nursery operating in Lori Region, during which Viva-MTS General Director Armen Avetisian planted a name tree in "Guests' Alley". The seedlings grown in this nursery will soon find their place on the slopes of one of Lori's afforestation areas. This fall, 20,000 trees will be planted in the 6 ha area of empty mountain, called Jarshen-2. Viva-MTS employees will also take part in the tree planting.
With the joint project, the partners will solve not only the environmental problem, but also partially the employment problem of the region's population. This, in turn, will contribute to the improvement of social security and economic condition of the region. Almost 80% of the main employees of the environmental non-governmental organization "My forest Armenia" are residents of Lori Region. They work in two nurseries of the organization, get seedlings from the seeds of Armenian endemic trees and take care of them. Around 250 people, again from Lori region, joined the main workers during the planting and maintenance period.
"We realize that in order to have sufficient water resources in Armenia in 50 years, we must work today. If we do not act now, tomorrow will be too late. We are glad that the companies operating in Armenia also feel the importance of the problem of forest restoration and join us to carry out this work together. Viva-MTS also involves its employees as volunteers in this work, which is also very important, because people personally contribute, and they also better understanding what a difficult and long task it is to create a forest." said Andre Gumushjian, founder and General Director of "My Forest Armenia" environmental NGO.
15 types of trees from native forest species are grown from seeds in the nurseries of "My Forest Armenia" organization created for the purpose of reforestation in Armenia. , In particular: oak, maple, hornbeam, pine, beech, birch, wild apple, wild pear, etc. The treated seedlings are moved to the plantation after one or two years. Necessary care continues even after tree planting, for about 3 years. That period is enough to make sure that the area will become a forest after a few years.