Արցախը ծանր վիրավոր է, իսկ մեր թշնամիները չեն թաքցնում, որ ցանկանում են վերջնականապես վերջ տալ Արցախի Հանրապետությանը. Բակո Սահակյան
28/10/2022 12:16
Արցախը խաղացել է, խաղում է և կխաղա էական դեր Անդրկովկասի աշխահաքաղաքական իրավիճակի, Հայաստանի և հայ ժողովրդի ու պատմության մեջ,  այսօր «Լազարևյան ակումբ»-ի նիստի ժամանակ հայտարարել է Արցախի նախկին նախագահ Բակո Սահակյանը։
«Դժվար է թերագնահատել Արցախի դերը տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական բալանսի հաստատման, անվտանգ և կանխատեսելի աշխարհաքաղաքական կոնֆիգուրացիաների ձևավորման հարցում՝ նաև Ռուսաստանի համար», - նշել է Սահակյանը։
Նրա խոսքով, Արցախը ծանր վիրավոր է, իսկ մեր թշնամիները չեն թաքցնում, որ ցանկանում են վերջնականապես վերջ տալ Արցախի Հանրապետությանը, որպեսզի իրենց զավթողական ու էթնիկ զտման քաղաքականությունն ավարտին հասցնեն։
«Ակնհայտ է, որ Անդրկովկասի աշխարհաքաղաքական դասավորությունը փոխել ցանկացող ուժերը փորձում են Ռուսաստանին հանել տարածաշրջանից և վերացնել հայկական պետականությունը», - նշել է Սահակյանը։
Սահակյանը կոչ արեց՝ քանի դեռ կա հնարավորություն, համատեղել ուժերը՝ անդառնալի հետևանքներից խուսափելու համար և հորդորեց ազգային շահերին սպառնացող քայլերից զերծ մնալ։

Арцах тяжело ранен, а наши враги не скрывают, что хотят окончательно уничтожить Республику Арцах – Бако Саакян
28/10/2022 13:30
Арцах всегда играл, играет и будет играть существенную роль в геополитической ситуации Закавказья, истории Армении и армянского народа, заявил сегодня на заседании «Лазаревского клуба» экс-президент Арцаха Бако Саакян.
«Сложно переоценить роль Арцаха в установлении военно-политического баланса в регионе, в формировании безопасной и предсказуемой геополитической конфигурации, в том числе и для России», - отметил Бако Саакян.
По его словам, Арцах тяжело ранен, а наши враги не скрывают, что хотят окончательно уничтожить Республику Арцах, чтобы довести до конца свою политику экспансии и этнической чистки.
«Очевидно, что стремящиеся к переделу геополитического ландшафта Закавказья силы пытаются вытеснить Россию из региона и уничтожить армянскую государственность», - отметил Бако Саакян.
Экс-президент Арцаха призвал пока есть возможность объединить усилия для предотвращения необратимых последствий и воздержаться от шагов, представляющих угрозу национальным интересам.