«Մենք պետք է հիշենք անցյալը, որպեսզի չկրկնվի նման ողբերգություն». ֆրանսիացի խորհրդարանականներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդ
28/10/2022 15:54
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավորները ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար Վլադիմիր Վարդանյանի ուղեկցությամբ հոկտեմբերի 28-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Օրենսդիրները ծաղիկներ են խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Ֆրանսիացի խորհրդարանականները եղել են նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Ցեղասպանությունը փաստող ցուցանմուշներին և գրառում կատարել Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում` նշելով. «Մենք պետք է հիշենք անցյալը, որպեսզի չկրկնվի նման ողբերգություն: Ֆրանսիան մշտապես կլինի Հայաստանի կողքին»:

«Мы должны помнить прошлое, чтобы подобная трагедия не повторилась»: французские парламентарии посетили мемориальный комплекс «Цицернакаберд»
28/10/2022 16:09
Депутаты Национального Собрания Франции 28 октября в сопровождении председателя группы дружбы НС Армения-Франция Владимира Варданяна посетили мемориальный комплекс в Цицернакаберде, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Законодатели возложили цветы к Вечному огню, увековечивающему жертв Геноцида армян, молчанием почтили память Св.Мучеников.
Французские парламентарии также посетили Музей-институт Геноцида армян, ознакомились с экспонатами, свидетельствующими о преступлении, внесли запись в Книгу почетных гостей, отметив: «Мы должны помнить прошлое, чтобы подобная трагедия не повторилась. Франция всегда будет рядом с Арменией».