«Պաշտոնապես պարզաբանում ենք խնդրել, պատասխան դեռ չկա»․ Հայկական կողմը բացատրություն չի տվել Զատուլինի և Սիմոնյանի մուտքի արգելքի վերաբերյալ
Հայկական կողմը դեռևս բացատրություն չի տվել ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր Կոնստանտին Զատուլինի և «Ռոսիա սեգոդնյա» ՄՏԳ–ի և RT-ի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանի մուտքը Հայաստան արգելելու վերաբերյալ, «Սպուտնիկ Արմենիա»-ին ասել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
«Մենք պաշտոնապես պարզաբանումներ ենք խնդրել այս իրավիճակի վերաբերյալ։ Պատասխան դեռ չկա»,– ասել է դեսպանը։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 25-ին Կոնստանտին Զատուլինը նամակ էր ստացել ՀՀ ԱԺ–ից, որով նրան տեղեկացրել էին, որ իր մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն անցանկալի է։ Զատուլինը պետք է հոկտեմբերի 28-ին Հայաստան գար` մասնակցելու իր հիմնադրած «Լազարևյան ակումբի» նիստին։
Դրանից հետո Մարգարիտա Սիմոնյանն էր հայտարարել, որ իրեն նույնպես արգելել են Հայաստան մուտք գործել։
Հոկտեմբերի 27–ին ՌԴ ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան հայտարարեց, որ Մոսկվան Երևանից պարզաբանում է պահանջել Հայաստան Զատուլինի մուտքն արգելելու վերաբերյալ։

Армянская сторона пока не дала разъяснений по запрету на въезд Затулина и Симоньян – посол России
Армянская сторона пока не дала разъяснений по запрету на въезд в Армению депутата Государственной Думы России Константина Затулина и главреда RT и Sputnik Маргариты Симоньян. Об этом рассказал «Sputnik Армения» посол РФ в Армении Сергей Копыркин.
«Мы официально запросили разъяснений по этой ситуации. Ответа пока нет», - сказал посол.
Напомним, ранее первый заместитель комитета Госдумы по делам СНГ Константин Затулин сообщил, что получил на официальную электронную почту депутата Государственной Думы письмо о «нежелательности» его приезда в Армению, подписанное начальником управления внешних связей парламента Тиграном Сейраняном. В качестве причины указывались высказывания в адрес Армении, которые наносят ущерб развитию дружеских и союзнических отношений с Россией.
После этого главред МИА «Россия Сегодня» Маргарита Симоньян сообщила, что она также невъездная в Армению.
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова 27 октября заявила на брифинге, что Москва по дипломатическим каналам незамедлительно обратились к армянской стороне за официальным подтверждением и разъяснением.