«Ժողովուրդ». Արցախի ԱԺ նիստից հետո կոշտ հայտարարություն է տարածվելու և Հայաստանի իշխանություններին հստակ մեսիջ է ուղղվելու
29/10/2022 10:36
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Հոկտեմբերի 30-ին՝ ժամը 15:00-ին, տեղի կունենա Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ և հանրահավաք: Նկատենք՝ Ստեփանակերտում տեղի ունենալիք հանրահավաքն ու ԱԽ ԱԺ պատգամավորների նախաձեռնությամբ հրավիրված նիստը տեղի է ունենալու հոկտեմբերի 31-ին կայանալիք եռակողմ՝ Նիկոլ Փաշինյան, Իլհամ Ալիև և Վլադիմիր Պուտին հանդիպումից մեկ օր առաջ և իր մեջ ակնհայտ մեսիջներ է պարունակում:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ նիստից հետո կոշտ հայտարարություն է տարածվելու և Հայաստանի իշխանություններին հստակ մեսիջ է ուղղվելու, որ Արցախի ժողովուրդը դեմ է հարցի կարգավորման ամերիկյան կամ, այսպես ասած, արևմտյան տարբերակին: Նրանք հայտարարությամբ ամրագրելու են, թե կողմ են միայն ռուսական տարբերակին: Նկատենք՝ Վլադիմիր Պուտինը հոկտեմբերի 27-ին՝ «Վալդայ» ակումբում ելույթի ժամանակ ևս նշեց. «Եթե հայ ժողովուրդը և նրա ղեկավարությունը ցանկանում է ստորագրել մի փաստաթուղթ, որով Ղարաբաղի սուվերենությունը զիջում են Ադրբեջանին, ապա դա հայ ժողովրդի և նրա իշխանության ընտրությունն է»:
Եվ նաև այս հայտարարություններն ու առկա տարբերակներն են պատճառ դարձել, որ Արցախը որոշել է կոշտ հայտարարությամբ հանդես գալ և ներկայացնել իր տեսակետն ու հստակ ասել, որ, բացի ռուսական տարբերակից, որևէ այլ առաջարկ իրենց համար ընդունելի չէ»։

«Жоховурд»: После заседания парламента Арцаха будет распространено заявление – четкий месседж властям Армении
Газета «Жоховурд» пишет, что 30 октября, в 15:00, состоится внеочередное заседание Национального Собрания Арцаха и митинг. Отметим, что предстоящий в Степанакерте митинг и созванное по инициативе депутатов парламента Арцаха заседание проводятся за день до запланированной 31 октября трехсторонней встречи Никола Пашиняна, Ильхама Алиева и Владимира Путина и содержат в себе явные месседжи.
По сведениям издания, после заседания парламента будет распространено жесткое заявление и властям Армении будет направлен месседж, что народа Арцаха против американского или так называемого западного варианта урегулирования вопроса. Они констатируют в заявлении, что являются сторонниками российского варианта.
Отметим, что Владимир Путин 27 сентября во время выступления на пленарной сессии заседания международного дискуссионного клуба «Валдай» заявил: «Если армянский народ и сегодняшнее армянское руководство считает, что нужно выбрать какой-то конкретный вариант этого мирного договора... Так называемый вашингтонский, насколько я себе понимаю, предусматривает признание суверенитета Азербайджана над Карабахом в целом. Ну если Армения так считает - ну, пожалуйста».
«Это заявление и существующие варианты в том числе стали причиной того, что Арцах решил выступить с жестким заявлением, представить свою точку зрения и четко сказать, что кроме российского варианта, никакой другой вариант для них неприемлем», - пишет газета.