«Հրապարակ». ՔՊ-ում կարծում են, որ Փաշինյանն այլևս չի վստահում անգամ մտերիմներին
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «ՔՊ համագումարը վարչություն ընտրեց, որն էլ՝ վարչության նախագահ։ ՔՊ-ականներն անակնկալի են եկել՝ տեղեկանալով, որ վարչության նախագահ է ընտրվել Նիկոլ Փաշինյանը։ Շատերը սպասել են, որ, ավանդույթի համաձայն, նա կհրաժարվի։ Սրանով էր պայմանավորված, որ այդ պաշտոնի համար թեժ մրցում էին Սուրեն Պապիկյանն ու Տիգրան Ավինյանը։ Սակայն, ի զարմանս շատերի, Փաշինյանն ընդունել է վարչության անդամների՝ նախագահությունը ստանձնելու խնդրանք-առաջարկը։
ՔՊ-ում կարծում են, որ Փաշինյանն այլևս չի վստահում անգամ մտերիմներին, ուստի որոշել է ստանձնել կուսակցության ղեկավարի դերը՝ փորձելով կանխել իր դեմ հնարավոր դավադրությունները, որպեսզի ոչ մեկի մտքով չանցնի լիդեր դառնալ և աչք դնել իր աթոռին։ Փաշինյանի ընտրվելը մեկ այլ բացատրություն էլ ունի` ՔՊ վերնախավում այնքան անհաշտ են, որ ոչ մեկը, բացի Փաշինյանից, չի կարող կուսակցությունը կառավարել: 2015-ին հիմնադրվելուց հետո ՔՊ-ում վարչության նախագահությունը ստանձնել էր Արայիկ Հարությունյանը, հետո՝ Սասուն Միքայելյանը, իսկ 2019-ից ի վեր՝ Սուրեն Պապիկյանը»։

«Грапарак»: В «Гражданском договоре» считают, что Пашинян уже не доверяет даже своим близким
Газета «Грапарак» пишет, что на съезде «Гражданского договора» избрано правление партии, которое, в свою очередь, избрало председателя правления.
«В ″Гражданском договоре″ были удивлены, когда узнали, что председателем правления избран Никол Пашинян. Многие ожидали, что согласно традиции, он откажется. Именно этим обусловлено то, что за эту должность боролись Сурен Папикян и Тигран Авинян. Однако, к удивлению многих, Пашинян принял просьбу-предложение членов правления занять пост председателя.
В ″Гражданском договоре″ считают, что Пашинян больше не доверяет даже своим близким, поэтому решил взять на себя роль лидера партии, пытаясь предотвратить возможные заговоры против него, чтобы никто не подумал стать лидером и претендовать на его кресло. Избрание Пашиняна имеет и другое объяснение: в элите ″Гражданского договора″ настолько не ладят между собой, что никто, кроме Пашиняна, не может управлять партией. После основания в 2015 году председателем правления ″Гражданского договора″ стал Араик Арутюнян, затем Сасун Микаелян, а с 2019 года – Сурен Папикян», - пишет газета.