Հայաստանի պաշարումը շարունակվում է ու մեր շուրջ ձևավորվող օղակը սեղմվում է. Տիգրան Աբրահամյան
«Ադրբեջանի սեպտեմբերյան հարձակումը էականորեն մեծացրել է Սյունիքի կոմունիկացիանների ու բնակավայրերի խոցելիությունը։
Տարբեր առիթներով անդրադարձել եմ Գորայք-Գորիս ճանապարհահատվածի՝ մի քանի ուղղություններով Ադրբեջանի առաջխաղացումներին և դրա ստեղծած մեծ սպառնալիքներին։
Բավականին վտանգավոր վիճակ է նաև Կապան-Ճակատեն-Շիկահող-Սրաշեն-Ներքին Հանդ-Ծավ հատվածում, այսինքն՝ Կապանը Իրանի հետ կապող երկրորդ մայրուղու ուղղությամբ։
Որքան էլ իշխանությունը հայտարարեց, որ ադրբեջանցիների՝ դեպի Ճակատեն գնացող ճանապարհի նկատմամբ վերահսկողությունից հետո նոր ուղիներ է կառուցում, այսօր փաստացի գործող, այսպես կոչված, այլընտրանքային ճանապարհը ևս Ադրբեջանի խոցելիության դաշտում է։
Ի դեպ, սեպտեմբերյան հարձակման ժամանակ, այդ իրավիճակով պայմանավորված, այդ «այլընտրանքային» ճանապարհը չի օգտագործվել, որովհետև ադրբեջանցիները կրակ են բացել այդ հատվածով երթևեկող մեքենաների վրա։
Կապանից դեպի մի շարք գյուղեր՝ մինչև Ներքին Հանդ, Ծավ գնացող հանրապետական նշանակության մայրուղու մի հսկայական հատված ադրբեջանական տեսանելիության և խոցման դաշտում է։
Սա խնդիր է ինչպես պաշտպանական առումով, այնպես էլ Սյունիքի մի շարք բնակավայրերի բնականոն կյանքի ու զարգացման համար։
Հայաստանի պաշարումը շարունակվում է ու մեր շուրջ ձևավորվող օղակը սեղմվում է, իսկ իշխանության միակ զբաղմունքը սեփական տապալումները տարբեր աշխարհաքաղաքական կենտրոնների ու միջազգային հանրության վրա բարդելն է»։

Осада Армении продолжается и кольцо вокруг нас сжимается – Тигран Абрамян
Сентябрьская агрессия Азербайджана существенно повысила уязвимость коммуникаций и населенных пунктов Сюника, написал на своей странице в Facebook секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«По разным поводам я обращался к продвижению Азербайджана по нескольким направлениям на дороге Горайк-Горис и создавшимся из-за этого большим угрозам.
Довольно опасная ситуация сложилась также на участке Капан-Чакатен-Шикаох-Срашен-Неркин Ханд-Цав, то есть, в направлении второй магистрали, связывающей Капан с Ираном.
Сколько бы власти не заявляли, что после установления азербайджанцами контроля над  дорогой в Чакатен строят новые маршруты, фактически, действующая сегодня так называемая альтернативная дорога тоже находится в зоне уязвимости Азербайджана.
Кстати, во время сентябрьской агрессии из-за этой ситуации ″альтернативная″ дорога не использовалась, так как азербайджанцы открывали огонь по автомобилям, проезжающим по этому участку.
Огромный участок трассы республиканского значения – от Капана до Неркин Ханд и Цав – находится в поле видимости и поражения Азербайджана.
Это проблема как в плане обороны, так и для нормальной жизни и развития ряда населенных пунктов Сюника.
Осада Армении продолжается и формируемое вокруг нас кольцо сжимается, а власти заняты только тем, что перекладывают собственные провалы на различные геополитические центры и международное сообщество», - написал Тигран Абрамян.