Հայաստանի այսօրվա իշխանությունն ամենապրոռուսականն է. ՌԴ-ում համաձայն են դրա հետ. Ալեն Սիմոնյան
Հայաստանի այսօրվա իշխանությունն ամենապրոռուսականն է, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն՝ ընդգծելով՝ ՌԴ-ում համաձայն են դրա հետ:
«Վերջին այցի ժամանակ ՌԴ պետդումայի ղեկավարը հայտարարեց, թե շատ ուրախ է, որ մեր շփումները շատ ավելի շատ են, որովհետև նախորդ իշխանությունների ժամանակ այդ շփումները բավարար չեն եղել: Մեր կապերը շատ ավելի վատն են եղել, իսկ այսօր ունենք միջխորհրդարանական  շատ ավելի սերտ հարաբերություններ», - ասաց նա:
Խոսելով Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հայտարարությունների մասին՝ ԱԺ նախագահն ասաց, թե Լուկաշենկոն չէ իր մտքերի հեղինակը:
Հարցին՝ ո՞վ է, Մոսկվայի՞ց է՝ արձագանքեց. «Չգիտեմ, կարող է հա՛մ Մոսկվայից լինի, հա՛մ Բաքվից, հա՛մ Ալմաթայից: Ես կարծում եմ, որ ինքը ներքին լուրջ խնդիրներ ունի, ու Բելառուսի ժողովրդին, ենթադրում եմ, նույնպես դուր չեն եկել Լուկաշենկոյի ասածները, ցավում եմ»:
Թե ինչու անձամբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի աձագանքում Լուկաշենկոյին՝ Ալեն Սիմոնյանն ասաց, որ արձագանք եղել է, ուղղակի ճիշտ չէ, որ տեսագրությունը ներկայացվի հանրությանը:

Сегодняшняя власть Армении самая пророссийская – Ален Симонян
Сегодняшняя власть Армении самая пророссийская, заявил в беседе с журналистами спикер парламента Ален Симонян, подчеркнув, что в России согласны с этим.
«Во время последнего визита председатель Государственной Думы заявил, что очень рад, что что наши контакты стали более частыми, потому что во время прежней власти эти контакты были недостаточными. Наши связи были намного хуже, а сегодня у нас более тесные межпарламентские отношения», - сказал он.
Касаясь заявлений президента Беларуси Александра Лукашенко, спикер парламента сказал, что Лукашенко озвучивал не собственные мысли.
На вопрос, а кто автор этих мыслей – из Москвы, Ален Симонян ответил: «Не знаю, может и из Москвы, и из Баку, и из Алматы. Я считаю, что у него есть серьезные внутренние проблемы, и предполагаю, что народу Беларуси также не понравились слова Лукашенко, сожалею».
На вопрос, почему премьер-министр Никол Пашинян не отвечает Лукашенко, Ален Симонян отметил, что ответ был, просто неверно представлять видеозапись общественности.