Թեման շատ ավելի լուրջ է, քան ներկուսակցական կեղծումները. Վահե Հովհաննիսյան
«Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի անդամ Վահե Հովհաննիսյանն անդրադարձել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության կազմի ընտրությանը՝ գրելով.
«Միայն առաջին հայացքից կարող է ՔՊ վարչության կազմի ընտրության կեղծումը համարվել ներկուսակցական հարց։ Սա շատ լուրջ թեմա է, որը խոսում է շատ վտանգավոր հեռանկարի մասին։
Բոլոր հեղափոխական թիմերը վերջում սովորաբար վերածվում են խունտաների, պարզապես ամեն պետություն դրա դիմաց տարբեր գին է վճարում։
Այս մարդիկ կեղծում են պետության պատմությունը, կեղծել են պատերազմի ընթացքը և պատերազմի արդյունքները։ Ինչո՞ւ չպետք է կեղծեն իրենց կուսակցական ընտրությունները։
Ըստ մամուլի, իշխող կուսակցության ներսում գործել է ընտրությունների արդյունքները կեղծող ամբողջական խումբ։ Իսկ ու՞ր է երաշխիքը, որ վաղը նման մի խումբ էլ չի զբաղվելու այլոց, ներքին և արտաքին ընդդիմախոսների ճակատագրերը որոշելու հարցով։   Պետական ինստիտուտների այսօրվա կազմաքանդվածության պայմաններում սա շատ հեշտ ու գայթակղիչ գործ է։ Սա նշանակում է նաև, որ այլևս որևէ համապետական ընտրություն կեղծվելու է անխնա ու անթաքույց։ Մեկ վայրկյան անգամ չկասկածեք։
Մեծ հավակնություններով մի ՔՊ-ական կեղծված համագումարում հայտարարում է, թե «Մենք պետք է դառնանք անթերի իշխանություն»։ Երկրի գլխին այսքան աղետ բերելուց հետո, եթե շարժվենք այդ տրամաբանությամբ, անթերի դառնալ հնարավոր է միայն պետությունը վերջնական փլուզման բերելով։
Նորից եմ ուզում կրկնել. սա ներկուսակցական կեղծարարություն չէ։ Սա շատ խորքային ռսիկերի մասին է խոսում, և սրա միակ կանխարգելման ձևը առողջ ընդդիմությունն է։
Այսօրվա մոնումենտալ ընդդիմության փոխարեն անհրաժեշտ են առողջ, կենսունակ ժամանակակից ընդդիմադիր ձևաչափեր, որոնք կպատկանեն հասարակությանը, ոչ թե՝ անհատների, կդառնան իրական այլընտրանք գործող իշխանությանը, կդառնան ուժեղ մագնիս՝ հասարակության բոլոր առողջ ուժերի և անհատների համար։
Առաջարկում են նոյեմբերի 5-ի՝ Արցախի աջակցության  հանրահավաքից հետո, սկսել իրական քննարկումներ՝ ընդդիմադիր ձևաչափերի վերափոխման և որակական փոփոխությունների ուղղությամբ։ Ռիսկերը շատ մեծ են, շատ ավելի, քան պատկերացնում ենք»։

Тема намного серьезнее, чем внутрипартийные фальсификации – Ваге Ованнисян
Член Группы альтернативных проектов Ваге Ованнисян обратился к выборам правления партии «Гражданский договор».
«Фальсификация выборов нового состава правления партии «Гражданский договор» только на первый взгляд может считаться внутрипартийным вопросом. Это очень серьезная тема, свидетельствующая об очень опасной перспективе.
Все революционные команды в конце обычно превращаются в хунты, просто каждое государство платит за это разную цену.
Эти люди фальсифицируют историю государства, фальсифицировали ход войны и результаты войны. Почему не должны фальсифицировать свои партийный выборы?
Согласно публикациям СМИ, внутри правящей команды действовала целая группа для фальсификации результатов выборов. А где гарантия, что завтра такая же группа не будет заниматься вопросом решения судьбы других – внутренних и внешних оппонентов? В условиях сегодняшней деградации государственных институтов, это очень соблазнительное и легкое дело. Это означает также, что отныне общереспубликанские выборы тоже будут фальсифицироваться беспощадно и неприкрыто. Не сомневайтесь ни секунды.
Один представитель «Гражданского договора» с большими амбициями заявил на съезде: «Мы должны стать безупречной властью». Если двигаться по этой логике, то после стольких принесенных на голову страны бед можно стать безупречным только доведя государство до окончательного развала.
Хочу снова повторить, что это не внутрипартийная фальсификация. Это свидетельствует о глубинных рисках и единственный способ предотвращения этого – здоровая оппозиция.
Вместо сегодняшней монументальной оппозиции необходимы здоровые, жизнеспособные современные форматы, которые будут принадлежать обществу, а не отдельным лицам, станут реальной альтернативой действующим властям, сильным магнитом для всех здоровых сил общества и деятелей.
Предлагаю 5 ноября после митинга в поддержку Арцаха начать реальные обсуждения в направлении реформирования оппозиционных форматов и качественных изменений. Риски очень большие, намного больше, чем мы представляем», - написал Ваге Ованнисян.