Հորդորում ենք ողջ հայությանը համախմբվել ի պաշտպանություն Հայաստանի և Արցախի. Գերագույն հոգևոր խորհրդի հայտարարությունը
Նոյեմբերի 1-4-ը Ն․Ս․Օ․Տ․Տ․ Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նախագահությամբ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում գումարված Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողովին անդրադարձ կատարվեց Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության շուրջ ստեղծված ծանր իրավիճակին։ Քննարկումների արդյունքում Գերագույն հոգևոր խորհուրդը հանդես եկավ հայտարարությամբ։
«Խորը մտահոգություն ենք արտահայտում Հայաստանի և Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակվող ագրեսիայի՝ մասնավորաբար 2020թ․ 44-օրյա և 2022թ․ սեպտեմբերի 13-ին սանձազերծված պատերազմի հետևանքով Հայաստանի և Արցախի Հանրապետություններին սպառնացող լրջագույն մարտահրավերների, հայկական երկու պետությունների շուրջ ծավալվող աշխարհաքաղաքական ու տարածաշրջանային անբարենպաստ զարգացումների առնչությամբ:
Մեծապես անհանգստացած ենք մեր ժողովրդի կյանքում հոգևոր-բարոյական արժեքների աղճատման, ինքնության ճգնաժամի, ներհասարակական բևեռացվածության, ապագայի հանդեպ անորոշության ու տագնապի զգացումների ահագնացման, արտագաղթի տրամադրությունների աճի դրսևորումներով, որոնք իրենց քայքայիչ ներգործությամբ դժվարացնում են առկա գոյաբանական մարտահրավերների հաղթահարումը։
Մեր աղոթքն ենք մատուցում առ Աստված ու քաջալերանքը հղում Հայոց բանակի քաջարի զինվորներին և սահմանամերձ բնակավայրերի հերոսական ժողովրդին, որ բացառիկ նվիրումով ու անձնազոհությամբ դիմագրավում են թշնամական ոտնձգություններին ու հարձակումներին։
Ամբողջական զորակցություն ենք բերում Արցախի մեր ժողովրդին՝ իր ինքնորոշման իրավունքի պահանջատիրության մեջ, որն արտահայտված է Արցախի Հանրապետության Ազգային Ժողովի օրեր առաջ կատարած հայտարարությունում, և վերահաստատում, որ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն անսակարկելի է:
Ողջունում ենք միջազգային հանրության և բարեկամ երկրների ջանքերը՝ ուղղված տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատմանը և բանակցությունների միջոցով առկա հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծմանը։ Խաղաղ կարգավորման գործընթացի շրջանակներում առաջնահերթ պետք է նկատվի ռազմագերիների և պահվող քաղաքացիական անձանց ազատ արձակումն ու զոհվածների մարմինների վերադարձը։
Երախտագիտությամբ կարևորում ենք խաղաղապահ ուժերի առաքելությունը Արցախում՝ մեր ժողովրդի անվտանգության ապահովման գործում։
Կոչ ենք ուղղում Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններին՝ ամենայն ջանք ի գործ դնել ազգային մեր կյանքում բաժանարար գծերը վերացնելու, քաղաքական համոզմունքներով պայմանավորված խտրական մոտեցումները դադարեցնելու, ատելության և թշնամանքի մթնոլորտը հաղթահարելու, ազգային բոլոր շրջանակների ներգրավմամբ բովանդակային առողջ երկխոսություն նախաձեռնելու ուղղությամբ, որպեսզի կարելի լինի համազգային համախմբմամբ ապահովել Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության անվտանգությունը, վերականգնել տարածքային ամբողջականությունը, կանխել մարդկային ու տարածքային հնարավոր նոր ցավալի կորուստները և միջազգային հարթակներում հետևողականորեն պաշտպանել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը։
Այս մարտահրավերների հաղթահարումը կենսական է ու գոյաբանական և պահանջում է անմնացորդ զոհողություն իշխանություններից, Եկեղեցուց, ազգային կառույցներից և համայն մեր ժողովրդից։ Հայրենիքը ազգի հարատևության երաշխիքն է, ուստի երկիրը ծայրաստիճան ճգնաժամային իրավիճակից դուրս բերելու համար պետք է բացառել ամեն հատվածական ձգտում և շահ։
Հորդորում ենք հայրենաբնակ և աշխարհասփյուռ ողջ հայությանը համախմբվել ի պաշտպանություն Հայաստանի ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության և Արցախի ինքնորոշման իրավունքի:
Պատմության ընթացքում բազմիցս բախվել ենք առավել դժվարին իրավիճակների, սակայն Աստծո կամոք մեր ժողովուրդը ի գին բազում զոհողությունների, իր ազգային բարձր գիտակցությամբ ու անսասան հավատով, միասնականությամբ և աշխատասիրությամբ կարողացել է հաղթահարել ամեն դժվարություն և կերտել իր նոր կյանքը։ Աստծո ողորմությամբ մեր ժողովուրդը այս փորձությունը ևս արժանապատվորեն պիտի հաղթահարի։
Աղոթում ենք պատերազմի հետևանքով զոհված, վիրավորված, գերեվարված, անհայտ կորած հայորդիների և բռնի տեղահանված ընտանիքների համար՝ Ամենախնամ Տիրոջ զորակցությունն ու մխիթարությունը հայցելով վշտացյալ ու տագնապահար բոլոր հոգիներին և մեր ողջ ժողովրդին:
Թող Ամենողորմ Աստված խաղաղություն պարգևի աշխարհին համայն և համերաշխության մեջ պահի ազգերին ու ժողովուրդներին՝ Իր սիրո ու հաշտության շնորհը հեղելով մարդկային սրտերում ու հոգիներում», - նշված է հայտարարության մեջ։

Призываем всех армян объединиться в защиту Армении и Арцаха – заявление Высшего духовного совета ААЦ
04/11/2022 17:50
В ходе созванного 1-4 ноября в Первопрестольном Святом Эчмиадзине под председательством Католикоса всех армян Гарегина II собрания Высшего духовного совета была затронута сложная ситуация, сложившаяся вокруг Республики Армения и Республики Арцах.
Как сообщает пресс-канцелярия Первопрестольного Св. Эчмиадзина, в результате обсуждений Высший духовный совет выступил с заявлением:
«Выражаем глубокую обеспокоенность продолжающейся агрессией Азербайджана в отношении Армении и Арцаха, в частности в связи с угрожающими в результате развязанных 44-дневной войны 2020 года и войны 13 сентября 2022 года Республике Армения и Республике Арцах серьезнейшими вызовами, происходящими вокруг двух армянских государств геополитическими и региональными неблагоприятными развитиями.
Глубоко обеспокоены проявлениями искажения духовно-нравственных ценностей в жизни нашего народа, кризиса идентичности, внутриобщественной поляризации, нарастания чувства неуверенности и тревоги за будущее, роста эмиграционных настроений, которые своим разъедающим влиянием затрудняют преодоление существующих экзистенциальных вызовов.
Возносим молитвы Богу и адресуем слова поддержки отважным воинам Армянской армии и героическим жителям приграничных населенных пунктов, которые с исключительной преданностью и самоотверженностью противостоят вражеским посягательствам и нападениям.
Выражаем полную поддержку нашему народу в Арцахе – в реализации его права на самоопределение, что было выражено в заявлении, озвученном несколько дней назад Национальным Собранием Республики Арцах, и вновь подтверждаем, что право народа Арцаха на самоопределение не подлежит торгу.
Приветствуем усилия международного сообщества и дружественных стран, направленные на установление стабильности и мира в регионе и мирное урегулирование существующего конфликта путем переговоров. В рамках процесса мирного урегулирования приоритет должен быть отдан освобождению военнопленных и удерживаемых гражданских лиц, а также возвращению тел погибших.
С благодарностью подчеркиваем важность миссии миротворческих сил в Арцахе – в плане обеспечения безопасности нашего народа.
Мы призываем власти Республики Армения приложить все усилия для устранения разделительных линий в нашей национальной жизни, прекращения обусловленных политическими убеждениями дискриминационных подходов, преодоления атмосферы ненависти и вражды, инициирования содержательного и здорового диалога с привлечением всех национальных кругов, чтобы можно было общенациональной консолидацией обеспечить безопасность Республики Армения и Республики Арцах, восстановить территориальную целостность, предотвратить возможные новые болезненные людские и территориальные потери, последовательно отстаивать право народа Арцаха на самоопределение на международных площадках.
Преодоление этих вызовов жизненно важно и требует безостаточной жертвенности от власти, Церкви, национальных структур и всего нашего народа. Родина – гарантия долговечности нации, посему, чтобы вывести страну из этой крайне кризисной ситуации, необходимо исключить любые разрозненные стремления и интересы.
Призываем всех армян, проживающих на Родине и во всем мире, объединиться в защиту суверенитета и территориальной целостности Армении и права Арцаха на самоопределение.
На протяжении истории мы многократно сталкивались со сложнейшими ситуациями, но по воле Божией наш народ, ценой многочисленных жертв, своим высоким национальным самосознанием и непоколебимой верой, сплоченностью и трудолюбием смог преодолеть все трудности и построить свою новую жизнь. По милости Божией наш народ достойно преодолеет это испытание.
Мы молимся о семьях погибших, раненых, пленных, пропавших без вести армян и насильственно перемещенных семей в результате войны, прося поддержки и утешения у Всевышнего для всех скорбящих и встревоженных душ и всего нашего народа».