Հայաստանում գործազրկության մակարդակը նվազել է 14 տոկոսով. Նախարար
Հայաստանում գործազրկության մակարդակը, հունվար-օգոստոսի հրապարակված տվյալների համաձայն, նվազել է 14 տոկոսով, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը:
«Գործազրկության տոկոսի նվազում ունենք: Հունվար-օգոստոս ամիսների տվյալներն ամփոփվել են․ գործազրկության 14 տոկոսի նվազում ունենք», - ասաց Մկրտչյանը:
Նախարարը հիշեցրեց՝ արդեն իսկ հայտարարվել է աշխատատեղերի ավելացման մասին: Հայտարարվածների մեջ կան աշխատատեղեր, որոնք դուրս են եկել ստվերից, կան աշխատատեղեր, որոնք նոր են ստեղծվել:
Ինչ վերաբերում է աղքատության մակարդակին, ապա, նախարարի խոսքով, 2021 թվականի ցուցանիշը կհրապարակվի 2022-ի վերջին:

Уровень безработицы в Армении снизился на 14% – министр
Согласно данным, опубликованным в январе-августе, уровень безработицы в Армении снизился на 14 %, заявил сегодня на брифинге министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян.
«В Армении наблюдается снижение уровня безработицы. Обобщены данные за январь-август: безработица снизилась на 14%», - сказал Мкртчян.
Министр напомнил, что уже заявлено об увеличении числа рабочих мест, которые выведены из тени, а также есть созданные новые рабочие места.
Что касается уровня бедности, то по словам министра, показатель 2021 года будет опубликован в конце 2022 года.