Տեղեկություններ ունենք, որ «մասկի շոու» տարբերակով կբռնեն Արմեն Աշոտյանին. Փաստաբան (Sputnik Armenia)
07/11/2022 16:57
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանին ՀՀ քննչական կոմիտեից հարցաքննության ծանուցագիր չի ուղարկվել և նրա նկատմամբ այս պահին գործողություններ չեն կատարվում։ Այս մասին «Sputnik Արմենիա»-ին տեղեկացրել է  Արմեն Աշոտյանի փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը` անդրադառնալով Աշոտյանի շուրջ տեղի ունեցող իրավական գործընթացներին։
Նշենք, որ ըստ մամուլի հրապարակումների` օրերս Բժշկական համալսարանի համար գույքի ձեռքբերման ընթացքում չարաշահումներ թույլ տալու գործով ձերբակալվել էր բժշկական գիտությունների դոկտոր, ԵՊԲՀ նախկին ռեկտոր Միքայել Նարիմանյանը, այնուհետև ազատ արձակել։ Նույն քրեական գործով անցնում է նաև Արմեն Աշոտյանը` վկայի կարգավիճակով։
«Տեղեկություններ ունենք, որ վաղը կամ մյուս օրն իրենց կողմից սիրված «մասկի շոու» տարբերակով կբռնեն Արմեն Աշոտյանին»,–ասել է փաստաբանը։
Աթանեսյանը,ներկայացնելով գործի մանրամասները, նշել է, որ խոսքը իբրև Արմեն Աշոտյանի հորդորով Բժշկական համալսարանի համար անարդյունավետ գույք ձեռք բերելու մասին է։
«Կարճ ասեմ` ծիծաղելի է գտնել մի տեղ գույքի վատնում, մեղսագրել մարդուն վատնման համար, երբ այդ գումարի դիմաց ձեռք է բերվել անշարժ գույքը, որը կա և որը հիմա ավելի թանկ է, քան ձեռքբերման ժամանակ։ Նման վատնում իրավաբանական գիտություն մեջ գոյություն չունի»,–ասել է Աթանեսյանը։
Այս գործը, նրա խոսքով, 2018 թվականից սկսած քննվում է։ Քննվել է և՛ ԱԱԾ-ում և ՀՔԾ–ում, և՛ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում, և հասել է ՀՀ քննչական կոմիտե։ Այս ընթացքում Արմեն Աշոտյանը երկու անգամ հարցաքննվել է՝ վկայի կարգավիճակով։
Փաստաբանը նաև հայտնել է, որ գործով անցնում են Բժշկական համալսարանի նախկին ռեկտորը և ԵՊԲՀ այն ժամանակվա արհմիության նախագահը։ Նրա տեղեկություններով` այս պահին ձերբակալվածներ չկան։

У нас есть сведения, что Армена Ашотяна задержат по сценарию «маски-шоу» – адвокат (Sputnik Армения)
Вице-председателю РПА Армену Ашотяну из Следственного комитета РА повесток с вызовом на допрос не поступало, и на данный момент в отношении него не предпринимается никаких действий. Об этом сообщил «Sputnik Армения» адвокат Ашотяна Тигран Атанесян.
Отметим, что согласно публикациям в прессе, на днях по делу о злоупотреблениях при закупке имущества для медуниверситета был задержан (а затем отпущен на свободу) доктор медицинских наук, бывший ректор ЕГМУ Микаел Нариманян. По тому же уголовному делу проходит и Армен Ашотян – в статусе свидетеля.
«У нас есть сведения, что завтра или послезавтра они задержат Армена Ашотяна по их излюбленному сценарию "маски-шоу"», - сказал адвокат.
Представив подробности дела, Атанесян отметил, что речь идет о якобы «неэффективной» закупке имущества для медицинского университета по рекомендации Армена Ашотяна.
«Несерьезно обвинять человека в растрате, когда за эту сумму было приобретено имущество, которое сейчас стоит дороже, чем при приобретении. Такой растраты в юридической науке не существует», - сказал Атанесян.
Это дело, по его словам, расследуется с 2018 года. Расследование велось и в СНБ, и в ССС, и в антикоррупционном комитете, и дошло до Следственного комитета РА. За это время Армен Ашотян дважды был допрошен в статусе свидетеля.
Адвокат также сообщил, что по делу проходят бывший ректор медицинского университета и тогдашний председатель профсоюза ЕГМУ.