Գեղարքունիքում ԵՄ դիտորդներն արձանագրել են ու վստահ են, որ Ադրբեջանի կողմից ագրեսիա է եղել ՀՀ սահմանների ուղղությամբ ու կան օկուպացված տարածքներ. Մարզպետ (Տեսանյութ)
07/11/2022 13:38
Գեղարքունիքում սահմանին խախտումներ արձանագրվել են, բայց վերջին օրերին ակնհայտ նվազել են դրանք, Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը։
«Ամեն դեպքում, դիտորդներն իրենց պարեկային գործունեությունն են իրականացնում, ինչը ևս ազդեցություն է թողել, որ հակառակորդի կողմից նվազել են մեր ուղղությամբ կրակոցները», - նշեց նա։
Մարզպետի խոսքով՝ ԵՄ դիտորդները Գեղարքունիքում ունեն մեկ շտաբ, բայց 11 բնակավայրի երկայնքով են իրականացնում աշխատանքը։
«Կոնկրետ տեղի մասին իրավունք չկա բարձրաձայնելու, բայց ամեն օր  դիտարկում են իրականացնում, ամեն օր նոր բացահայտումներ են անում, մարզպետարանն ամբողջ իր ունեցած ինֆորմացիան փոխանցել է գործընկերներին, իրենք էլ վստահեցրել են, որ դա որպես զեկույց կներկայացնեն», - ասաց Սարգսյանը։
Մարզպետը նշեց, թե դիտորդների շարքում արդեն կան մարդիկ, ովքեր արձանագրել են ու վստահ են, որ Ադրբեջանի կողմից ագրեսիա է եղել ՀՀ սահմանների ուղղությամբ։
«Քարտեզների ու ներկա պահին  ադրբեջանական զորքերի գտնվելու հետ կապված իրենք վստահ են, որ Հայաստանից օկուպացված տարածքներ ունենք ու վստահ են, որ դա ադրբեջանական ագրեսիայի արդյունքում է եղել», - ընդգծեց նա։

Наблюдатели ЕС в Гегаркунике констатировали и уверены, что Азербайджан совершил агрессию против Армении и оккупировал армянские территории – губернатор
07/11/2022 14:37
В Гегаркуникской области были зафиксированы нарушения режима прекращения огня на границе, но в последние дни их стало явно меньше, заявил сегодня журналистам в парламенте губернатор Гегаркуника Карен Саркисян.
«Во всех случаях наблюдатели проводят свой мониторинг, что также повлияло на то, что противник меньше стреляет в нашем направлении», - отметил он.
По словам губернатора, у европейских наблюдателей в Гегаркуникской области есть один штаб, но работа проводится в 11 населенных пунктах.
«Я не имею права называть конкретное место, но они каждый день проводят мониторинг, каждый день делают новые разоблачения. Областная администрация передала всю имеющуюся информацию партнерам, а они заверили, что представят это как доклад», - сказал Саркисян.
Губернатор отметил, что среди наблюдателей уже есть люди, которые констатировали и уверены, что Азербайджан совершил агрессию против Республики Армения.
«По картам и нахождению азербайджанских войск на данный момент они уверены, что территории Армении оккупированы. Они также уверены, что это произошло в результате азербайджанской агрессии», - подчеркнул он.
В состав наблюдательной миссии ЕС в Гегаркуникской области входят 8 человек, штаб находится в городе Мартуни.