Ջերմուկի բնականոն կյանքը փուլ առ փուլ վերականգնվում է, տուրիստական հոսքը, սակայն, նվազել է. Մարզպետ
Սեպտեմբերի 13-ի ագրեսիայի հետևանքով Վայոց ձորից հազարավոր մարդիկ են տեղափոխվել հարակից մարզերի տարածքներ, Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Վայոց ձորի մարզպետ Արարատ Գրիգորյանը։
«Այդ ընթացքում Ջերմուկում հանգստանում էին բավականին մեծ թվով տուրիստներ, որոնք իջեցվել են ապաստարաններ, որ իրենց կյանքը վտանգի տակ չդնենք, այնուհետև, տուրիստների ստվար զանգված լքել է Ջերմուկ քաղաքը», - նշեց նա։
Վերջին տվյալներով՝ Ջերմուկ քաղաքի բնականոն կյանքը փուլ առ փուլ վերականգնվում է. տուրիստական հոսքը, սակայն, նվազել է։
«Հարաբերական գոհացուցիչ է իրավիճակը, հանգստացողներ կան, ճիշտ է, այն ծավալը, որն ունեինք ու պետք է ունենայինք մինչև տարվա վերջ, չունենք։ Հիմա մոտ 40 տոկոս ծանրաբեռնվածություն կա, բնականոն կյանքը վերականգնվում է», - ասաց Գրիգորյանը։
Տեղահանվածների մեծ մասը վերադարձել է մարզ. 15-20 տոկոսն է, որ հետ չի եկել։
«Դա եղել է փուլային, դպրոցներն ամբողջ ծավալով աշխատում են, մանկապարտեզները գործում են, լրացուցիչ պետական ծրագրերն օգնեցին, որ մենք հնարավորություն ունենանք բնականոն կյանքը շուտ վերականգնել», - ասաց Արարատ Գրիգորյանը։

В Джермуке постепенно восстанавливается нормальная жизнь – губернатор
В результате агрессии Азербайджана 13 сентября тысячи жителей Вайоцдзорской области переехали в соседние области, заявил сегодня журналистам в парламенте губернатор Вайоц Дзора Арарат Григорян.
«В это время в Джермуке отдыхало довольно большое количество туристов, которых мы эвакуировали в убежища, чтобы не ставить под опасность их жизнь. Потом значительная часть туристов уехала из Джермука», - отметил он.
По словам губернатора, нормальная жизнь в Джермуке постепенно восстанавливается, однако приток туристов сократился.
«Ситуация относительно удовлетворительная, есть отдыхающие, правда не в том объеме, в котором было и должно было быть до конца года. Сейчас загруженность около 40%, нормальная жизнь восстанавливается», - сказал Григорян.
Большая часть вынужденно перемещенных лиц вернулась в область: пока не вернулись15-20%.
«Это поэтапный процесс: школы функционируют в полном объеме, работают детские сады, дополнительные государственные программы способствовали тому, чтобы у нас была возможность быстро восстановить нормальную жизнь», - сказал Арарат Григорян.