Հայաստանում լրջագույն խնդիր կա՝ ապահովելու դատավորի անկախությունը. Արամ Օրբելյան (Տեսանյութ)
Հայաստանում լրջագույն խնդիր կա՝ ապահովելու դատավորի անկախությունը, Ազգային ժողովում հրավիրված քննարկման ժամանակ ասաց «Կոնցեռն-դիալոգ» փաստաբանական ընկերության փաստաբան, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, միջազգային իրավունքի մասնագետ Արամ Օրբելյանը:
«Քաղաքացիական գործերով հատուկ կառուցակարգ կա գոնե հայցային վաղեմության կիրառման մասով, իսկ քրեական գործերով լրջագույն խնդիր է, ցանկացած միջնորդություն, որը կարող է բերել գործի ավարտին, չի քննարկվում, հետաձգվում է կամ առանց քննության է մնում, ասում են՝ ապացույցները հետազոտենք, վերադառնանք։ Նման որոշումները, մանավանդ, եթե որոշակի հնչեղ գործերով են, առաջացնում են քաղաքական իշխանությունների համապատասխան ագրեսիվ արձագանքը», - ընդգծեց փաստաբանը։
Ըստ Օրբելյանի՝ քրեական օրենսգրքով պետք է նախատեսել ցմահ պաշտոնավարման արգելք՝ պետական պաշտոն զբաղեցնող որևէ անձի կողմից դատական համակարգի որևէ որոշում քննադատելու համար։

В Армении есть серьезнейшая проблема с обеспечением независимости судей – Арам Орбелян
В Армении есть серьезнейшая проблема с обеспечением независимости судей, заявил сегодня в ходе обсуждения в Национальном Собрании адвокат юридической компании «Концерн-диалог», кандидат юридических наук, специалист по международному праву Арам Орбелян.
«По гражданским делам есть специальный порядок, как минимум, по части применения исковой давности, а по уголовным делам серьезнейшей проблемой является то, что любое ходатайство, которое может привести к прекращению дела, не обсуждается либо остается без рассмотрения. Говорят: изучим доказательства, потом вернемся к этому вопросу. Подобные решения, особенно когда касаются громких дел, вызывают соответствующую агрессивную реакцию политической власти», - подчеркнул адвокат.
По словам Арама Орбеляна, в Уголовном кодексе нужно предусмотреть запрет пожизненно занимать должность за критику какого-либо решения судебной системы каким-то занимающим государственную должность лицом.