Դեսպան Ղևոնդյանը Ղազախստանի Մարդու իրավունքների հանձնակատարին ներկայացրել է ՀՀ-ի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքները
08/11/2022 15:51
Ղազախստանում Հայաստանի դեսպան Արմեն Ղևոնդյանը հանդիպել է Ղազախստանի Մարդու իրավունքների հանձնակատար Էլվիռա Ազիմովայի հետ, հայտնում են Ղազախստանում Հայաստանի դեսպանությունից:
Հանդիպման ժամանակ մտքերի փոխանակման շրջանակներում Էլվիռա Ազիմովան ներկայացրել է Ղազախստանում վերջին ժամանակահատվածում ընդունված իրավական փոփոխությունները՝ միտված Մարդու իրավունքների հանձնակատարի իրավապաշտպան գործառույթների ամրապնդմանը:
ՀՀ դեսպանը ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում ներկայիս իրավիճակն ու առաջացած հումանիտար խնդիրները: Այս համատեքստում ներկայացվել են մարդու իրավունքների, ինչպես նաև միջազգային իրավունքի նորմերի կոպիտ խախտումները, որոնք ամփոփված են նաև Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի կողմից պատրաստված զեկույցում:
Արմեն Ղևոնդյանը և Էլվիռա Ազիմովան անդրադարձել են նաև Հայաստանի և Ղազախստանի քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող մի շարք հստակ հարցերի:

Посол Армен Гевондян представил омбудсмену Казахстана последствия агрессии Азербайджана против Армении
08/11/2022 17:44
Посол Армении в Казахстане Армен Гевондян встретился с Уполномоченным по правам человека в Республике Казахстан Эльвирой Азимовой, сообщает посольство Армении в Казахстане.
Эльвира Азимова представила послу принятые в Казахстане последние законодательные изменения, направленные на укрепление правозащитных функций офиса Уполномоченного по правам человека.
Посол Армении представил ситуацию и гуманитарные проблемы в приграничных районах Армении в результате агрессии Азербайджана против территориальной целостности и суверенитета Республики Армения. В этом контексте были представлены грубые нарушения прав человека, а также норм международного права, которые обобщены в докладе, подготовленном офисом Защитника прав человека Армении.
Армен Гевондян и Эльвира Азимова также обсудили ряд вопросов, связанных с защитой прав граждан Армении и Казахстана.