ԵՊԲՀ նախկին ռեկտոր Միքայել Նարիմանյանը հափշտակել է 39 մլն 660 հազար դրամի չափով գույք. նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել. Դատախազություն
ԵՊԲՀ-ին պատկանող առանձնապես խոշոր չափերով գույքի հափշտակության համար քրեական հետապնդում է հարուցվել նախկին ռեկտոր Միքայել Նարիմանյանի նկատմամբ, հաղորդում են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
«Մ.Ն.-ն, հանդիսանալով «Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան» հիմնադրամի նախկին ռեկտորը, ինչպես անձամբ, այնպես էլ նույն հիմնադրամի կողմից ստեղծված «Հերացի» արհեստակցական կազմակերպության նախագահ Մ.Ս.-ի օժանդակությամբ, դիտավորությամբ, վատնման եղանակով, ծառայողական դիրքն օգտագործելով, կատարել է իրեն վստահված, իր տնօրինմանը հանձնված Հիմնադրամին պատկանող առանձնապես խոշոր չափերով գույքի հափշտակություն՝ 39 մլն 660 հազար դրամի չափով:
Մասնավորապես, Մ.Ն.-ն պայմանավորվածություն է ձեռք բերել Մ.Ս.-ի հետ՝ հիմնադրամի գումարները «Հերացի» կազմակերպությանը փոխանցելու, այդ գումարներով հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահի հետ առնչություն ունեցող «Նավասար» ՍՊ ընկերության «Ծովասար» հյուրանոցային համալիրի տնօրեն Վ.Ս.-ից շուկայականից բարձր գներով հանգստի տներ ձեռք բերելու և ավել վճարվելիք գումարները Վ.Ս.-ին դարձնելու շուրջ: Վերոնշյալ արարքի կատարման համար Գլխավոր դատախազությունը Մ.Ն.-ի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցել:
Մ.Ն.-ին մեղսագրվում է հանցանքը կատարելու պահին գործող Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված՝ վատնման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գույքի հափշտակություն (ներկայում գործող Քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված՝ վստահված գույքի առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն) հանցավոր արարքի կատարում:
Մ.Ս.-ի նկատմամբ ևս հարուցվել է քրեական հետապնդում հանցանքը կատարելու պահին գործող Քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված՝ վատնման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով գույքի հափշտակության օժանդակություն (ներկայում գործող Քրեական օրենսգրքի 46-256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված՝ վստահված գույքի առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակության օժանդակություն) կատարելու համար:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցներ` կոռուպցիոն սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու ուղղությամբ»,- նշվում է դատախազության հաղորդագրությունում։

В отношении бывшего ректора ЕГМУ Михаила Нариманяна возбуждено уголовное дело по факту хищения в особо крупном размере – генпрокуратура
08/11/2022 13:00
По факту хищения принадлежащего Ереванскому государственному медицинскому университету им. Мхитара Гераци имущества в особо крупном размере возбуждено уголовное дело в отношении бывшего ректора ЕГМУ Михаила Нариманяна, сообщает генпрокуратура Армении.
«М.Н., являясь бывшим ректором фонда "Ереванский государственный медицинский  университет имени Мхитара Гераци", как лично, так и при содействии председателя созданной этим же фондом профсоюзной организации "Гераци" М.С., умышленно, используя служебное положение совершил хищении вверенного ему, принадлежащего Фонду  имущества в особо крупном размере – на сумму в 39 млн. 600 тыс. драмов.
В частности, М.Н. достиг договорённости с М.С. о перечислении средств Фонда организации "Гераци", о приобретении на эти средства по завышенным ценам коттеджей у взаимосвязанного с председателем совета попечителей фонда директора гостиничного комплекса "Цовасар" ООО "Навасар" В.С., и возврате выплаченных больше сумм В.С.
М.Н. обвиняется в совершении хищении вверенного имущества в особо крупном размере, согласно пункту 3 части 3 статьи 256 действующего Уголовного кодекса Армении.
В отношении М.С. также возбуждено уголовное дело по пункту 3 части 3 статьи 46-256 действующего УК Армении (пособничество в хищении вверенного имущества в особо крупном размере).
Предпринимаются меры для выявления всего круга лиц, причастных к коррупционной схеме, и возбуждения уголовных дел против них», - отмечается в сообщении.