ՀՀ իշխանությունները չեն թաքցնում, որ ձեռքերը լվանում են Արցախի ինքնորոշման հետ կապված հարցում. Վարդան Պողոսյան (Տեսանյութ)
09/11/2022 12:09
Երբ խոսում ենք Արցախի ինքնորոշման իրավունքի մասին, պետք է անդրադարձ կատարենք նաև այն հարցին, թե կա՞ արդյոք հակասություն նրա միջև, որ մի կողմից Հայաստանի Սահմանադրությունը և անկախության հռչակագիրը ճանաչում են Արցախի ինքնորոշման իրավունքը և ինքնորոշման փաստը, բայց մյուս կողմից մինչև հիմա ՀՀ-ն չի ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, «Հայաստանի իրական օրակարգը» թեմայով քննարկմանը հայտարարեց սահմանադրագետ Վարդան Պողոսյանը։
«Այստեղ հակասություն չկա, որովհետև խոսքն այն մասին է, որ ՀՀ-ն իր արտաքին քաղաքականության մեջ կարող է ճկունություն ցուցաբերել մինչև այն աստիճանը, որը վերաբերում է ինքնորոշման իրավունքի և փաստի ճանաչմանը», - ասաց սահմանադրագետը։
Նա նշեց, որ Արցախն ուղղակիորեն ճանաչելը որպես ՀՀ՝ սահմանադրական պահանջ չէ, բայց պահանջ է, որպեսզի ցանկացած բանակցություններում և դրա արդյունքում կնքվելիք փաստաթղթում Արցախի ինքնորոշման փաստը չդրվի հարցականի տակ։
«Ցավոք, այսօրվա բանակցային գործընթացը գնում է այն ուղղությամբ, և ՀՀ իշխանությունները դա չեն թաքցնում, որ Արցախի ինքնորոշման հետ կապված իրենք ձեռքերը լվանում են և այդ հարցին չեն ցանկանում ընդհանրապես անդրադառնալ։ Այդ հարցն, ըստ էության, թողնում են Ադրբեջանի հայեցողությանը։ Դա նշանակում է, որ իշխանությունները հետ են կանգնում սահմանադրության և հռչակագրի պահանջներից», - ասաց Վարդան Պողոսյանը։

Власти Армении не скрывают того, что «умыли руки» от права Арцаха на самоопределение – Вардан Погосян
09/11/2022 12:45
Когда мы говорим о праве Арцаха на самоопределение, то должны рассматривать вопрос, есть ли противоречие в том, что с одной стороны Конституция и Декларация о независимости Армении признают право Арцаха на самоопределение, а с другой стороны, Республика Армения до сих пор не признала независимость Нагорного Карабаха, заявил сегодня специалист по конституционному праву Вардан Погосян на обсуждении по теме «Реальная повестка Армении».
«Здесь нет противоречия, поскольку речь идет о том, что Республика Армения может проявлять гибкость в своей внешней политике до того уровня, который касается права на самоопределение и факта признания», - сказал Вардан Погосян.
Он отметил, что признание Арцаха Арменией не является конституционным требованием, однако это требование, чтобы в любых переговорах и заключаемом по их итогам документе право Арцаха на самоопределение не ставилось под вопрос.
«К сожалению, сегодняшний переговорный процесс идет в другом направлении, и власти Армении не скрывают того, что они ″умыли руки″ от права Арцаха на самоопределение и вообще не хотят затрагивать этот вопрос. Этот вопрос, по сути, оставлен на усмотрение Азербайджана. Это означает, что власти отказываются от требований Конституции и Декларации о независимости», - сказал Вардан Погосян.