Երբ ՀՀ իշխանություններն անդրադարձ են անում Ալմա-Աթայի հռչակագրին, միջազգային իրավունքի հարցերում իրենց դիլետանտությունն են դրսևորում. Սահմանադրագետ (Տեսանյութ)
Երբ Հայաստանի կառավարությունը վերջին ժամանակներում միշտ անդրադարձ է կատարում Ալմա-Աթայի հռչակագրին, տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչմանը, դրսևորվում է Հայաստանի իշխանությունների դիլետանտությունը միջազգային իրավունքի հարցերում, «Հայաստանի իրական օրակարգը» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց սահմանադրագետ Վարդան Պողոսյանը։
«Երբ Հայաստանն ասում է, որ տարածքային ամբողջականության ճանաչումն արդեն իսկ իրականացվել է 1991 թվականին, ենթատեքստն այն է, որ ՀՀ իշխանություններն արդեն իսկ 1991 թվականին հրաժարվել են Արցախից, այն ճանաչել են որպես Ադրբեջանի մի մաս, նրանք խեղաթյուրում են իրականությունը։ Նրանք լռում են այն փաստի մասին, որ երբ ՀՀ Գերագույն խորհուրդը 1992 թվականին վավերացրել է 1991թ. դեկտեմբերի 8-ի պայմանագիրը, ՀՀ-ն վերապահումներ է կատարել այդ փաստաթղթի վերաբերյալ, որը նորից անմիջականորեն վկայում է այն մասին, որ ճանաչելով տարածքային ամբողջականության սկզբունքը, ՀՀ-ն չի ճանաչում Ադրբեջանի ինքիշխանությունը Արցախի նկատմամբ», - ասաց Վարդան Պողոսյանը։

Когда власти Армении ссылаются на Алма-Атинскую декларацию, они демонстрируют свое дилетантство в области международного права – Вардан Погосян
09/11/2022 13:42
Когда власти Армении в последнее время постоянно ссылаются на Алма-Атинскую декларацию, говорят о взаимном признании территориальной целостности, в этом проявляется дилетантизм властей Армении в вопросах международного права, заявил сегодня специалист по конституционному праву Вардан Погосян на обсуждении по теме «Реальная повестка Армении».
«Когда в Армении говорят, что признание территориальной целостности уже состоялось в 1991 году, то подтекст заключается в том, что власти Армении еще в 1991 году отказались от Арцаха, признали его частью Азербайджана. Однако они искажают действительность. Они молчат о том факте, что когда Верховный Совет в 1992 году ратифицировал договор от 8 декабря 1991 года, Армения сделала оговорки к этому договору, что напрямую свидетельствует о том, что признав принцип территориальной целостности, Республика Армения не признает суверенитет Азербайджана над Арцахом», - сказал Вардан Погосян.