Ռուբեն Վարդանյանն ընդլայնված խորհրդակցություն է հրավիրել
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն այսօր հրավիրել է ընդլայնված խորհրդակցություն՝ հանրապետական գործադիր մարմինների ղեկավար կազմի, Ստեփանակերտի քաղաքապետի և վարչական շրջանների ղեկավարների մասնակցությամբ.
Մինչ աշխատանքներին անցնելը՝ Ռուբեն Վարդանյանը խորհրդակցության մասնակիցներին առաջարկել է մեկ րոպե լռությամբ հարգել արցախյան 44-օրյա պատերազմի զոհերի և հայրենիքի համար իրենց կյանքը զոհաբերած բոլոր հերոսների հիշատակը:
«Երկու տարի առաջ այս օրը շատ ծանր էր մեր ժողովրդի համար: Հիշելով և հարգանքի տուրք մատուցելով նրանց հիշատակին՝ պետք է հավատանք, որ մեր վերածնունդը լինելու է։ Մեր ապագան մեր ձեռքերում է։ Այստեղ եմ, որ ձեզ հետ միասին ամեն ինչ անենք, որ Արցախն ունենա հաղթանակներ»,- բացելով խորհրդակցությունն՝ ասել է պետնախարարը:
Օրակարգային առաջին հարցը վերաբերել է պետական նախարարի և հանրապետական գործադիր մարմինների միջև աշխատանքների կազմակերպման սկզբունքներին: Ռուբեն Վարդանյանն առանձնացրել է երեք սկզբունք՝ թիմային աշխատանք, թափանցիկություն ու պրոֆեսիոնալիզմ: «Եկել եմ ոչ թե պարզապես պետական նախարարի պաշտոնը զբաղեցնելու, այլ ճգնաժամային իրավիճակում ձեզ հետ միասին աշխատելու համար,-ընդգծել է նա։ -Ինձ համար կարևոր է թիմային աշխատանքը, և ես պատրաստ եմ բոլորիդ հետ միասին այդ սկզբունքով աշխատել։ Երկրորդը թափանցիկությունն է․ մենք ամեն ինչ պետք է անենք մեր աշխատանքի, կայացվող որոշումների և իրականացվող ծրագրերի թափանցիկությունն ապահովելու համար։ Մյուս կարևոր սկզբունքը պրոֆեսիոնալիզմն է: Ես վստահ եմ, որ բոլորդ երկար մասնագիտական ճանապարհ եք անցել, բայց ներկա իրողություններում մրցունակ մասնագետներ լինելու համար մենք բոլորս պետք է շարունակ աշխատենք մեր կարողությունների զարգացման ուղղությամբ»:
Պետնախարարն առանձնացրել է այս իրավիճակում Արցախի համար այն հինգ հիմնական ուղղությունները, որոնց իրականացմանը պետք է ուղղված լինի Արցախի Հանրապետության կառավարության գործունեությունը.
• Արցախի սուբյեկտայնություն,
• անվտանգության հետ կապված հարցեր,
• տնտեսության, ենթակառուցվածքների զարգացում,
• մշակութային, կրթական, սոցիալական հարցեր,
• պետական կառավարման համակարգի աշխատանքի արդյունավետության բարձրացում։
Պետնախարարը ներկայացրել է նաև իր նորանշանակ խորհրդականներին և նշել այս փուլում նրանց համակարգման ոլորտները. Արտակ Բեգլարյանն զբաղվելու է արտաքին քաղաքական, սոցիալական, հումանիտար խնդիրներով, Գրիգորի Մարտիրոսյանը՝ ենթակառուցվածքների ոլորտով, Նարինե Աղաբալյանը՝ կառուցվածքային և կազմակերպչական, Մեսրոպ Առաքելյանը՝ ֆինանսական, իսկ Արման Հակոբջանյանը՝ օպերատիվ հարցերով:
Օրակարգային հաջորդ հարցը վերաբերել է ձմեռային սեզոնի նախապատրաստական աշխատանքներին և հրատապ խնդիրներին: ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը և Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանը մանրամասն տեղեկություններ են ներկայացրել նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքի և դրանց կազմակերպման մասին:
Խորհրդակցությանը ներկայացվել է նաև 2020թ. պատերազմի հետևանքով տուժած ընտանիքների բնակարանային կարիքների բավարարման պետական ծրագրի ընթացքը: ԱՀ բնակարանային հարցերի կոմիտեի նախագահ Արմեն Մանգասարյանը տեղեկություններ է հաղորդել կատարված աշխատանքների և ծրագրերի ընթացիկ վիճակի մասին:
Ամփոփելով խորհրդակցությունը ՝ պետնախարարը մի շարք հանձնարարականներ է տվել օրակարգային հարցերի վերաբերյալ և վստահություն հայտնել, որ թիմային, կազմակերպված ու պրոֆեսիոնալ աշխատանքը մեծ արդյունքներ է ապահովելու:

Рубен Варданян провёл расширенное совещание
Государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян сегодня провёл расширенное совещание с участием руководящего состава республиканских исполнительных органов, мэра Степанакерта и руководителей административных районов столицы.
Прежде чем приступить к работе, Рубен Варданян предложил участникам совещания почтить минутой молчания память жертв Арцахской 44-дневной войны и всех пожертвовавших жизнью во имя Отечества героев.
«Два года назад это был очень тяжёлый день для нашего народа. Вспоминая и воздавая дань уважения их памяти, мы должны верить, что наше возрождение состоится. Наше будущее в наших руках. Я здесь, чтобы вместе с вами мы сделали всё, чтобы у Арцаха были победы», - сказал, открывая совещание, Госминистр.
Первый вопрос повестки касался принципов организации работы между Государственным министром и республиканскими исполнительными органами. Рубен Варданян выделил три принципа: командная работа, прозрачность и профессионализм. «Я приехал не для того, чтобы просто занять должность государственного министра, а чтобы в кризисной ситуации работать вместе с вами, - подчеркнул он. – Для меня важна командная работа, и я готов вместе со всеми вами работать по этому принципу. Второе – прозрачность: мы должны делать всё, чтобы обеспечить прозрачность нашей работы, принимаемых решений и реализуемых проектов. Другой важный принцип – профессионализм. Я уверен, что все вы прошли долгий профессиональный путь, но в нынешних реалиях, чтобы быть конкурентоспособными специалистами, мы все должны постоянно работать над развитием наших способностей».
Госминистр выделил те пять основных для Арцаха в этой ситуации направлений, на реализацию которых должна быть направлена деятельность Правительства Республики Арцах:
• субъектность Арцаха;
• вопросы безопасности;
• развитие экономики, инфраструктур;
• культурные, образовательные, социальные вопросы;
• повышение эффективности работы системы государственного управления.
Госминистр представил также своих новоназначенных советников и указал те сферы, которые они будут на данном этапе координировать. Артак Бегларян будет заниматься внешнеполитическими, социальными, гуманитарными проблемами; Григорий Мартиросян – сферой инфраструктур; Нарине Агабалян – структурными и организационными; Месроп Аракелян – финансовыми; а Арман Акопджанян – оперативными вопросами.
Следующий вопрос повестки касался подготовительных работ к зимнему сезону и неотложных проблем. Министр территориального управления и инфраструктур Республики Арцах Айк Ханумян и Мэр Степанакерта Давид Саркисян представили подробную информацию о ходе подготовительных работ и их организации.
На совещании представлен также ход реализации государственной программы по удовлетворению жилищных нужд пострадавших вследствие войны 2020 г. семей. Председатель Комитета жилищных вопросов Республики Арцах Армен Мангасарян проинформировал о проделанной работе и текущем состоянии программ.
Подводя итог совещания, Госминистр дал ряд поручений по вопросам повестки и выразил уверенность, что командная, организованная и профессиональная работа обеспечит хорошие результаты.