ԱՄՆ-ում ավարտվեցին միջանկյալ ընտրությունները. միջազգայնագետն առանձնացրել է Հայաստանին հետաքրքրող մի քանի հարց
10/11/2022 10:31
ԱՄՆ-ում ավարտվեցին միջանկյալ ընտրությունները։ Ի՞նչ արդյունքներ են գրանցվել, ովքե՞ր են հաղթել և դրանից ի՞նչ Հայաստանին։
Միջազգայնագետ, Ամերիկյան հետազոտությունների հայկական կենտրոնի տնօրեն Սուրեն Սարգսյանը ներկայացրել է ընդհանուր պատկերը։
«1. ԱՄՆ-ում Կոնգրեսի միջանկյալ ընտրություններ են անցկացվում նախագահի ղեկավարման 4 տարիների միջակայքում: Սովորաբար միջանկյալ ընտրություններում գործող նախագահի կուսակցությունը պարտվում է, և սա դարձել է պրակտիկա վերջին տասնամյակներում։
Այս պահին Ներկայացուցիչների պալատը վերցնում են հանրապետականները։ Սենատում, ամենայն հավանականությամբ, իրենց դիրքերը կպահպանեն դեմոկրատները՝ մեկ կամ երկու ձայների տարբերությամբ (այդ թվում՝ փոխնախագահի ձայնի)։ Չնայած դեռ որոշ նահանգներում հաշվարկներ են գնում, սակայն պատկերն ամբողջանում է։
2. Բայդենի գործերը, իհարկե, բարդանում են, բայց ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության վրա սա էական ազդեցություն չի ունենա, այն առավելապես կկրի ներքաղաքական բնույթ։
3. Թրամփը «կիսագոհ է» ընտրությունների արդյունքներից, բայց ամենայն հավանականությամբ, առաջիկայում կհայտարարի նորից ընտրություններին մասնակցելու իր մտադրության մասին։
Մեզ հետաքրքրող հարցերից կառանձնացնեմ մի քանիսը
1. Ուկրաինային աջակցելու որոշումն այս ընտրությունների արդյունքում չի փոխվի։ Հակառուսական գիծը Վաշինգտոնի քաղաքական իստեբլիշմենտի համար կոնսենսուսային է, երկու կուսակցություններում էլ, որոշ բացառություններով, կիսում են Ուկրաինային Ռուսաստանի դեմ աջակցելու քաղաքականությունը։ Չարժե սպասել լուրջ փոփոխությունների Ուկրաինայի նկատմամբ ամերիկյան քաղաքականության մեջ։
2. Փենսիլվանիայում պարտվեց հանրապետական Մեհմեդ Օզը, ով Էրդողանի լավագույն բարեկամներից էր և լուրջ կշիռ կունենար Սենատում հայտնվելու պարագայում։ Այս գործում անգնահատելի էր մեր համայնքի և լոբբիստների համակարգված աշխատանքը։
3. Պարտվեց նաև թուրքական և ադրբեջանական հանձնախմբերի նախագահ կոնգրեսական Չեբոթը։ Չնայած այս տանդեմը նոր բարեկամ կգտնի Պալատում, բայց դա ժամանակատար գործընթաց է։ Նենսի Փելոսին այլևս խոսնակ չի լինի։
4. Այս ընտրությունների արդյունքում Փելոսին կկորցնի իր դիրքը որպես Պալատի խոսնակ։ Չեմ էլ կարծում, որ նա կցանկանա մնալ որպես շարքային կոնգրեսական, ամենայն հավանականությամբ, ինչպես պնդում են ամերիկյան զլմ-ները նա կնշանակվի դեսպան և դուրս կգա քաղաքականությունից։ Նորից եմ պնդում, որ Փելոսիի հայաստանյան այցի կարևորագույն շարժիչ ուժերից էր անձնական վերաբերմունքը հայերի նկատմամբ, ինչպես նաև «Farewell Trip» ունենալու ցանկությունը, Ցեղասպանության թանգարանը տեսնելը, ինչի մասին բազմիցս ասել է իր հայ բարեկամներին և ընտրողներին։ Ցեղասպանության ճանաչման հարցում նա մեծ ներդրում ուներ և Հայաստան այցելելու համար սա կարևոր նախադրյալ էր։ Այսինքն՝ անձնական մոտիվացիան էր հիմնական շարժիչ ուժը, դրա համար էլ նա որոշեց իր «weekend»-ն անցկացնել Հայաստանում, թեկուզև պաշտոնական այցի տրամաբանության ներքո։
5. Նորաթուխ կոնգրեսական ունենաք Նյու Ջերսիից։ Նյու Ջերսիի սենատոր Բոբ Մենենդեզի որդին է՝ Բոբ Մենենդեզ կրտսերը», - Facebook-ի իր էջում գրել է Սարգսյանը։

В США завершились промежуточные выборы: Сурен Саркисян представил итоги
Политолог-международник Сурен Саркисян на своей странице в Facebook представил, какие результаты зарегистрированы после промежуточных выборов в США, кто победил и что это даст Армении.
«1. В США в середине четырехлетнего срока полномочий президента проводятся промежуточные выборы в Конгресс. Как правило, партия действующего президента проигрывает на промежуточных выборах, и это стало практикой в последние десятилетия.
На данный момент контроль над Палатой представителей переходит к республиканцам. В Сенате, скорее всего, свои позиции сохранят демократы – с разницей в один-два голоса (включая голос вице-президента). Хотя в некоторых штатах еще ведутся подсчеты, однако картина уже просматривается.
2. Дела Байдена, конечно, осложняются, но существенного влияния на внешнюю политику США это не окажет, в большей степени будет носить внутриполитический характер.
3. Трамп ″полудоволен″ результатами выборов, но, скорее всего, в ближайшее время объявит о своем намерении снова участвовать в выборах.
Из интересующих нас вопросов выделю следующие:
1. Решение о поддержке Украины не изменится в результате этих выборов. Антироссийская линия является консенсусной для политического истеблишмента Вашингтона, в обеих партиях, за некоторыми исключениями, разделяют политику поддержки Украины против России. Ждать серьезных изменений в американской политике в отношении Украины не стоит.
2. В ключевом для контроля над Сенатом штате – Пенсильвании – потерпел поражение Мехмет Оз, который является одним из лучших друзей президента Турции Эрдогана и имел бы серьезный вес в случае своего появления в Сенате. В этом деле неоценима слаженная работа нашей общины и лоббистов.
3. Потерпел поражение также член конгресса США от республиканской партии Стив Чебот – сопредседатель турецкого и азербайджанского кокусов в Палате представителей. Хотя этот тандем найдет нового друга в Палате, но это требующий времени процесс. Нэнси Пелоси больше не будет спикером.
4. В результате этих выборов Пелоси потеряет пост спикера Палаты представителей. Не думаю, что она захочет оставаться рядовым конгрессменом, скорее всего, как утверждают американские СМИ, она будет назначена послом и уйдет из политики. Еще раз подчеркиваю, что одной из важнейших движущих сил визита Пелоси в Армению было ее личное отношение к армянам, а также ее желание совершить ″Farewell Trip″, посетить Музей-институт Геноцида армян, о чем она неоднократно говорила своим армянским друзьям и избирателям. Она внесла большой вклад в дело признания Геноцида, и это стало важной предпосылкой для посещения Армении. Иными словами, главной движущей силой была личная мотивация, поэтому свой ″weekend″ она решила провести в Армении, пусть и в рамках логики официального визита.
5. У нас есть новоиспеченный конгрессмен от Нью-Джерси. Это сын сенатора от Нью-Джерси Боба Менендеса – Боб Менендес-младший», написал Сурен Саркисян.