Բրյուսել կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հանդիպումներ է ունեցել ԵՄ բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հետ
Բրյուսել կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը հանդիպել է ԵՄ մարդու իրավունքների հարցերով հատուկ հանձնակատար Իմոն Գիլմորի, Արտաքին գործողության եվրոպական ծառայության Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով կառավարող տնօրենի տեղակալ Լյուկ Դևինի, Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով գլխավոր տնօրինության Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի և Արևելյան գործընկերության հարցերով բաժնի ղեկավար Դավիթ Քալլենի հետ:
Հանդիպումների ընթացքում տիկին Գրիգորյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի բարձրաստիճան ղեկավարության կողմից շարունակվող հայատյացության քաղաքականությանը, ատելության խոսքի դրսևորումներին և ատելության հիմքով հանցագործություններին՝ մանրամասներ ներկայացնելով սեպտեմբերի 13-14-ին ՀՀ սուվերեն տարածքի վրա Ադրբեջանի հարձակման հետևանքների, բազմաթիվ պատերազմական հանցագործությունների, այդ թվում՝ խոշտանգումների, ինչպես նաև անմարդկային ու նվաստացուցիչ վերաբերմունքի դեպքերի վերաբերյալ: Պաշտպանը զրուցակիցներին է տրամադրել հաստատության կողմից հարձակման հետևանքների վերաբերյալ հրապարակված արտահերթ զեկույցները:
ԵՄ մարդու իրավունքների հարցերով հատուկ հանձնակատար Իմոն Գիլմորի հետ հանդիպման ընթացքում Քրիստիննե Գրիգորյանը ներկայացրել է ՀՀ-ում մարդու իրավունքների պաշտպանության իրավիճակը, ի թիվս այլնի՝ ընտանիքում բռնության դեմ պայքարի, կանանց տնտեսական հզորացման ու իրավազորման, խտրականության դեմ պայքարի հարցերում մարտահրավերները: Իր խոսքում Գրիգորյանը ընդգծել է 2020թ. ԵՄ կողմից ընդունված գլոբալ մարդու իրավունքների հարցերով սանկցիաների ռեժիմի կիրառելության կարևորությունը՝ որպես տարածաշրջանում անպատժելիության մթնոլորտին հակազդելու միջոց: Իմոն Գիլմորը շնորհավորել է Պաշտպանին մանդատի ստանձնման կապակցությամբ և հայտնել իր պատրաստակամությունը՝ գործադրելու ջանքեր ուղղված համագործակցության խորացմանը:
Արտաքին գործողության եվրոպական ծառայության Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով կառավարող տնօրենի տեղակալ Լյուկ Դևինի հետ հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ տարածքի վրա ադրբեջանական հարձակման հետևանքները և դրանց ազդեցությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության իրավիճակի վրա:
Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով գլխավոր տնօրինության Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի և Արևելյան գործընկերության հարցերով բաժնի ղեկավար Դավիթ Քալլենի հետ հանդիպման շրջանակում Պաշտպանը ներկայացրել է մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ու խթանմանն ուղղված ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող ծրագրերի իրականացման ընթացքը և մատնանշել համագործակցության բարձր մակարդակը ինչպես ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության, այնպես էլ ծրագրերի իրականացումն ապահովող միջազգային գործընկերների հետ:
Ներկայացնելով հաստատության հիմնական առաջնահերթությունները՝ տիկին Գրիգորյանն առանձնացրել է հիմնական կարիքները, որին ի պատասխան՝ ԵՄ գործընկերները վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը՝ աջակցելու հաստատության հզորացմանն ու կարողությունների զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացմանը:

Омбудсмен Армении заявила представителям ЕС о политике армянофобии высшего руководства Азербайджана
В рамках рабочего визита в Брюссель Защитник прав человека Кристине Григорян встретилась со спецпредставителем ЕС по правам человека Имоном Гилмором, заместителем управляющего директора по Европе и Центральной Азии Европейской службы внешних связей Люком Девинем с руководителем отдела по вопросам Армении, Азербайджана, Белоруссии и Восточного партнерства Главного управления по вопросам расширения и европейской политики соседства Дэвидом Калленом.
В офисе ЗПЧ сообщили, что в ходе встреч Кристине Григорян говорила о политике армянофобии высшего руководства Азербайджана, о проявлениях языка ненависти и преступлений на почве этнической ненависти. Она представила подробности нападения Азербайджана 13-14 сентября на суверенную территорию Армении и его последствия, многочисленные военные преступления азербайджанских ВС, включая пытки, и случаи бесчеловечного и унижающего достоинство обращения. Защитник представила собеседникам внеочередные доклады, опубликованные учреждением о последствиях нападения.
В ходе встречи со спецпредставителем ЕС по правам человека Имоном Гилмором Кристине Григорян представила ситуацию с защитой прав человека в РА, в том числе проблемы насилия в семье, расширение экономических прав и возможностей женщин, борьбу с дискриминацией. Она подчеркнула важность применения глобального режима санкций по правам человека, принятого ЕС в 2020 г., как средства противодействия атмосфере безнаказанности в регионе. Имон Гилмор поздравил Омбудсмена со вступлением на должность и выразил готовность приложить усилия для углубления сотрудничества.
На встрече с Люком Девинем, заместителем управляющего директора Европейской службы внешних связей для Европы и Центральной Азии, собеседники обсудили последствия нападения Азербайджана на территорию Армении и их влияние на ситуацию с защитой прав человека.
В рамках встречи с Дэвидом Калленом, руководителем отдела Армении, Азербайджана, Беларуси и Восточного партнерства Генерального директората Европейской комиссии по делам добрососедства и расширения, Защитник представила процесс реализации финансируемых ЕС программ, направленных на защиту и продвижение прав человека и отметила высокий уровень сотрудничества с делегацией ЕС в Армении, а также с международными партнерами, обеспечивающими реализацию программ.
Представляя основные приоритеты Офиса ЗПЧ, Кристине Григорян выделила основные потребности, в ответ на которые партнеры ЕС подтвердили свою готовность поддержать реализацию программ, направленных на укрепление учреждения и наращивание его потенциала.