Արարատ Միրզոյանը և Լիլա Պիտերս Յահիան քննարկել են ՄԱԿ-ի համակարգի և գործակալությունների հետ համագործակցությանն առնչվող հարցեր
14/11/2022 19:06
Նոյեմբերի 14-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լիլա Պիտերս Յահիային՝ վերջինիս պաշտոնավարման ավարտի կապակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՄԱԿ-ի համակարգի և մասնագիտացված գործակալությունների հետ շարունակական համագործակցությանը, Կայուն զարգացման նպատակների արդյունավետ իրականացմանն առնչվող հարցեր:
44-օրյա պատերազմի, ինչպես նաև սեպտեմբերի 13-14 ՀՀ ինքիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ի հայտ եկած հումանիտար և այլ բնույթի խնդիրների համատեքստում՝ Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ՄԱԿ-ի և մասնագիտացված գործակալությունների առավել ակտիվ ներգրավվածության անհրաժեշտությունը՝ իրենց մանդատին համապատասխան առկա մարտահրավերներն արձանագրելու և հասցեագրելու նպատակով:

Арарат Мирзоян и Лила Питерс Яхья обсудили вопросы сотрудничества с системой ООН и агентствами
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 14 ноября принял временно исполняющего обязанности постоянного координатора ООН в Армении Лилу Питерс Яхья, сообщает пресс-служба МИД Армении.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся продолжительного сотрудничества с системой ООН и специализированными агентствами, эффективной реализации Целей устойчивого развития.
В контексте гуманитарных и других проблем, возникших вследствие 44-дневной войны, а также азербайджанской агрессии 13-14 сентября в отношении суверенной территории Армении, Арарат Мирзоян подчеркнул необходимость более активного вовлечения ООН и специализированных агентств с целью выявления и решения существующих вызовов в соответствии с их мандатом.