Քննարկվել է Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքներին առնչվող միջազգային փաստաթուղթը
Հայաստանի Հանրապետությունը 2007 թ. ստորագրել է «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին կոնվենցիան» եւ կամընտիր արձանագրությունը, սակայն 2010 թ. հոկտեմբերի 22-ին վավերացրել է միայն կոնվենցիան:
Կամընտիր արձանագրությունը կոնվենցիայի մշտադիտարկման մեխանիզմներից է, լուծում է կոնվենցիայով բավարար չկարգավորվող հարցեր: Այս մասին ասել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթեւիկ Ստեփանյանը:
«Մշտադիտարկումն ապահովում է հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների հարցերով կոմիտեն, որի անդամներն անկախ փորձագետներ են: Կոմիտեն է քննարկում մասնակից պետությունների կողմից պարբերաբար ներկայացվող զեկույցները եւ դրանց հիման վրա աշխատում պետությունների հետ»,- ընդգծել է զեկուցողը:
Փոխնախարարի խոսքով «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» կոնվենցիայի կամընտիր արձանագրության վավերացումը թույլ կտա ամրապնդել Հայաստանի եւ հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների հարցերով ՄԱԿ-ի կոմիտեի հետ փոխգործակցությունը` բարձրացնելով մարդու իրավունքների ոլորտում ՀՀ միջազգային հեղինակությունը:
Հարցը Հերիքնազ Տիգրանյանի նախագահությամբ քննարկվել է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նոյեմբերի 14-ի արտահերթ նիստում եւ ստացել դրական եզրակացություն:

В парламенте Армении обсужден международный документ по правам инвалидов
Республика Армения в 2007 году подписала «Конвенцию о правах инвалидов» и Факультативный протокол, однако 22 октября 2010 года ратифицировала лишь Конвенцию.
«Факультативный протокол является одним из контрольных механизмов Конвенции и решает вопросы, недостаточно урегулированные ею», - отметила заместитель министра труда и социальных вопросов Армении Татевик Степанян.
«Мониторинг осуществляет Комитет по правам инвалидов, членами которого являются независимые эксперты. Комитет обсуждает доклады, регулярно представляемые государствами-участниками, и на их основе работает с государствами», - подчеркнула замминистра.
По словам Татевик Степанян, ратификация Факультативного протокола «Конвенции о правах инвалидов» позволит укрепить взаимодействие Армении с Комитетом ООН по правам инвалидов, подняв международный авторитет Армении в области прав человека.
14 ноября вопрос обсуждался на внеочередном заседании постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам под председательством Эрикназ Тигранян и получил положительное заключение.