Պարտավոր ենք ապահովել Արցախում ապրող երեխաների խաղաղ մանկությունը. Ռուբեն Վարդանյանն ընդունել է ԿԽՄԿ ԼՂ առաքելության ղեկավարին
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն ընդունել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ)՝ Լեռնային Ղարաբաղի առաքելության պատվիրակությանը՝ ղեկավար Նիկոլյա Ֆլյորիի գլխավորությամբ:
Ռուբեն Վարդանյանն ընդգծել է Արցախում ԿԽՄԿ առաքելության կարևոր գործունեությունը հատկապես հետպատերազմյան շրջանում՝ ինչպես մարդասիրական աշխատանքների, այնպես էլ բնակչության աջակցության տարբեր ծրագրերի իրականացման առումով:
Նիկոլյա Ֆլյորին տեղեկություններ է ներկայացրել այս տարվա ընթացքում կատարված և ընթացիկ աշխատանքների, ինչպես նաև բնակչության խոցելի խմբերին ուղղված սոցիալ-տնտեսական աջակցության ծրագրերի մասին: Քննարկվել են հետագա համագործակցության, ծրագրերի իրականացման շարունակականության ապահովմանը վերաբերող հարցեր:
Ռուբեն Վարդանյանը պատվիրակության ուշադրությունն է հրավիրել նաև օրեր առաջ Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղում տեղի ունեցած միջադեպերի վրա, երբ ադրբեջանական մարտական դիրքերից կրակոցներ էին արձակվել դաշտում տրակտորով աշխատող քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ:
Զրուցակիցներն առաջնային են համարել բնակչության բոլոր խմբերի անվտանգության ապահովումը: «Արցախում շուրջ 30 հազար երեխա է ապրում, մենք պարտավոր ենք ապահովել նրանց անվտանգությունն ու խաղաղ մանկությունը»,-ասել է պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը:

Мы обязаны обеспечить мирное детство проживающих в Арцахе детей - Рубен Варданян принял главу миссии МККК в Нагорном Карабахе
Государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян принял делегацию миссии Международного комитета Красного Креста (МККК) в Нагорном Карабахе во главе с руководителем миссии Николя Флёри.
Рубен Варданян отметил деятельность миссии МККК в Арцахе, особенно в послевоенный период, подчеркнув важность как гуманитарной работы, так и реализации различных программ поддержки населения.
Николя Флёри представил информацию о выполненной в течение этого года и находящейся в процессе реализации работе, а также о направленных на уязвимые слои населения программах социально-экономической поддержки. Обсуждены вопросы дальнейшего сотрудничества, обеспечения продолжительности программ.
Рубен Варданян обратил внимание делегации также на произошедший несколько дней назад в селе Храморт Аскеранского района инцидент, когда с азербайджанских боевых позиций были совершены выстрелы в направлении работающих на тракторе в поле гражданских лиц.
Собеседники сочли приоритетными вопросы обеспечения безопасности всех групп населения.
«В Арцахе проживает около 30 тысяч детей, мы обязаны обеспечить их безопасность и мирное детство», - сказал Госминистр Рубен Варданян.