Ալեն Սիմոնյանը չի բացառում, որ ՀՀ գլխավոր դատախազը «Հայաստան» խմբակցությունից երեք պատգամավորի անձեռնմխելիությունից զրկելու գործընթաց կսկսի
15/11/2022 17:09
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը չի բացառում, որ ՀՀ գլխավոր դատախազը կգա Ազգային ժողով ու «Հայաստան» խմբակցությունից երեք պատգամավորի անձեռնմխելիությունից զրկելու գործընթաց կսկսի:
«Պաշտոնապես այդպիսի տեղեկություն չունեմ, մամուլում եմ տեսել գրածը, բայց չեմ բացառում»,- Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Սիմոնյանը:
Նա  նշեց, թե չի բացառում, որ շատ մարդիկ, ովքեր ժամանակին օրենքի հետ խնդիր են ունեցել ու կարծել են, որ պատգամավորական մանդատը կարող է իրենց ինչ-որ ձևով պաշտպանել, հիմա կհասկանան, որ այդպես չէ:
Հարցին՝ հնարավո՞ր է, որ ընդդիմադիրներին մանդատներից զրկելու հարցը նստաշրջանի ավարտին տեղի ունենա, ԱԺ նախագահն ասաց, թե բացակայությունների հետ կապված խնդիրը հիմա չի քննարկվել, բայց այն պատգամավորները, որոնք կշարունակեն բացակայել, ճիշտ կլինի, որ լքեն ԱԺ-ն:
«Տեսնենք, այսօր առաջին օրն է, լավ է, որ վերադարձել են, ավելի լավ է, քան չլինելը, չնայած, մեծ սպասումներ չունեմ»,- նշեց Սիմոնյանը:

Ален Симонян не исключает, что генпрокурор начнет процесс лишения неприкосновенности трех депутатов фракции «Армения»
15/11/2022 18:33
Спикер Национального Собрания Ален Симонян не исключает, что генеральный прокурор Армении придет в парламент и начнет процесс лишения неприкосновенности трех депутатов фракции «Армения».
«Официально у меня нет такой информации, я видел такие публикации в прессе, но не исключаю», - сказал Симонян в беседе с журналистами в парламенте.
Он отметил, что не исключает, что многие люди, которые в свое время имели проблемы с законом и считали, что депутатский мандат может их каким-то образом защитить, сейчас поймут, что это не так.
На вопрос, может ли вопрос лишения оппозиционеров мандатов быть обсужден в конце сессии, спикер парламента заявил, что проблема с отсутствиями сейчас не обсуждается, но правильнее будет, чтобы те депутаты, которые продолжат пропускать заседания, покинули парламент.
«Посмотрим, сегодня первый день. Хорошо, что они вернулись, это лучше, чем не быть, хотя у меня нет больших ожиданий от них», - отметил Симонян.