2023թ. պետբյուջեի պակասուրդը կավելանա՝ կազմելով ՀՆԱ-ի 3.1 տոկոսը. ԿԲ նախագահ (Տեսանյութ)
2023 թվականին կապիտալ ծախսերի ավելացման հաշվին պետական բյուջեի պակասուրդը կավելանա՝ կազմելով ՀՆԱ-ի 3.1 տոկոսը, իսկ հարկաբյուջեատային քաղաքականությունը կլինի չեզոք՝ նպաստելով նաև պարտքի բեռի 1 տոկոսային կետով նվազմանը, և այն կկազմի շուրջ 49.7 տոկոս, 2023 թվականի պետբյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը։
«2023 թվականի պետբյուջեի ծրագրի լիարժեք իրականացումը ևս զգալիորեն կախված կլինի 2022 թվականի բարձր տնտեսական ակտիվությունը համարժեք մակրոտնտեսական քաղաքականության կայուն, երկարաժամկետ աճի վերածելու կարողությունից», - ասաց ԿԲ նախագահը։

Дефицит бюджета в 2023 году увеличится и составит 3.1% ВВП – председатель ЦБ
За счет увеличения капитальных расходов, дефицит бюджета в 2023 году увеличится и составит 3.1% ВВП, а фискальная политика будет нейтральной, способствуя также снижению долговой нагрузки на один процентный пункт и составит около 49.7%, заявил сегодня председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян в ходе обсуждения в парламенте проекта госбюджета на 2023 год.
«Полноценная реализация программы бюджета на 2023 год также будет значительно зависеть от возможности трансформации высокой экономической активности 2022 года в соразмерный устойчивый, долгосрочный рост», - сказал председатель ЦБ.