Հայաստանի ներկայացուցիչները դարձել են Ռոսատոմի Global Atomic Quiz 2022 միջազգային նախագծի մրցանակակիրներ
Ռոսատոմն ամփոփել է Global Atomic Quiz 2022 միջազգային կրթական նախագծի արդյունքները, որը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 10-ին՝ Գիտության համաշխարհային օրը։ Մրցույթի հաղթող են ճանաչվել ամենաշատ միավորները հավաքած 100 մասնակիցներ։ Մրցանակակիրներ ճանաչվեցին մասնակիցներ Ռուսաստանից, Հայաստանից, Ուզբեկստանից, Բանգլադեշից, Վիետնամից, Հունգարիայից, Բելառուսից, Հնդկաստանից և այլ երկրներից։ Հաղթողների ցուցակը հրապարակված է quiz.atomforyou.com կայքում։ Ընդհանուր առմամբ, այս տարի նախագիծը առցանց համախմբել է ավելի քան 7 հազար միջուկային էնտուզիաստների աշխարհի ավելի քան 35 երկրներից:
Բոլորը կարող էին մրցել մրցանակների համար՝ ճիշտ և արագ պատասխանելով հնարավորինս շատ հարցերի: Ճիշտ պատասխանների քանակի և վիկտորինան անցնելու արագության հիման վրա կազմվել է հաղթողների ավտոմատ վարկանիշ։ Նրանք կստանան յուրահատուկ նվերների հավաքածու՝ օրիգինալ NUCLEUS սեղանի խաղ, նոթատետր, որի շապիկը նկարազարդված է արհեստական բանականության կողմից, անսովոր օրացույց «Ատոմային տրամարություններ» և արևտրի պայուսակ՝ պատրաստված վերամշակված պլաստիկից:
2022 թվականի ծրագրի շրջանակներում առաջին անգամ Հայաստանում, Բանգլադեշում, Վիետնամում, Ուզբեկստանում և Ղազախստանում դպրոցականների և ուսանողների համար անցկացվեցին առկա հատուկ միջոցառումներ։ Բոլոր մասնակիցները կարողացան ոչ միայն ստուգել իրենց գիտելիքները և ստանալ հիշարժան մրցանակներ, այլև նոր բան սովորել հրավիրված փորձագետներից, ովքեր մանրամասն վերլուծեցին գիտահանրամատչելի վիկտորինայի բոլոր հարցերը։
Global Atomic Quiz 2023 սպասելիս յուրաքանչյուրը կարող է ստուգել իր գիտելիքները՝ լրացնելով 2021 և 2022 թվականների վիկտորինայի հարցերը: Լրացուցիչ տեղեկությունների համար այցելեք՝ quiz.atomforyou.com.
Global Atomic Quiz-ը Ռոսատոմի ամենամյա միջազգային կրթական նախագիծն է: 2022 թվականին նախաձեռնությունն անցկացվեց երրորդ անգամ։ Իր գոյության ընթացքում նախագիծն արդեն գրավել է շուրջ 30 հազար մարդու ուշադրությունն աշխարհի ավելի քան 70 երկրներից։ Վիկտորինան հասանելի էր 11 լեզուներով՝ ռուսերեն, անգլերեն, թուրքերեն, իսպաներեն, պորտուգալերեն, հունգարերեն, բենգալերեն, վիետնամերեն, ուզբեկերեն, ղազախերեն և հայերեն:

Представители из Армении стали призерами международном проекта Росатома Global Atomic Quiz 2022
Росатом подвел итоги международного просветительского проекта Global Atomic Quiz 2022, который прошел 10 ноября в честь Всемирного дня науки. Победителями конкурса стали 100 участников, набравшие наибольшее количество баллов. Призерами стали участники из России, Армении, Узбекистана, Бангладеш, Вьетнама, Венгрии, Беларуси, Индии и других стран. Список победителей опубликован на сайте quiz.atomforyou.com.  Всего в этом году проект собрал онлайн более 7 тысяч атомных энтузиастов из более чем 35 стран мира.
Каждый желающий мог побороться за призы, правильно и быстро ответив на как можно большее количество вопросов. На основании количества правильных ответов и скорости прохождения викторины был сформирован автоматический рейтинг победителей. Они получат набор уникальных подарков: оригинальную настольную игру «NUCLEUS», записную книжку с обложкой от искусственного интеллекта, необычный календарь «Атомные настроения» и сумку-шоппер из переработанного пластика.
В рамках проекта 2022 года впервые прошли специальные очные мероприятия для школьников и студентов в Армении, Бангладеш, Вьетнаме, Узбекистане и Казахстане. Все участники смогли не только проверить свои знания и получить памятные призы, но и узнать что-то новое от приглашенных экспертов, которые подробно разобрали все вопросы научно-популярной викторины.
В ожидании Global Atomic Quiz 2023 любой желающий может попрактиковаться и проверить свои знания, пройдя вопросы викторины 2021 и 2022 годов. Более подробную информацию можно получить на сайте: quiz.atomforyou.com.
Global Atomic Quiz – это ежегодный международный образовательный проект Росатома. В 2022 году инициатива проводилась уже в третий раз. За время существования проект уже привлек внимание около 30 тысяч человек из более, чем 70 стран мира. Викторина была доступна на 11 языках: русский, английский, турецкий, испанский, португальский, венгерский, бенгальский, вьетнамский, узбекский, казахский и армянский.