Առաջնային է մնում Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների ու ազատությունների երաշխավորման, ԼՂ կարգավիճակի հարցը. Ալեն Սիմոնյանը՝ Վրաստանի վարչապետին
17/11/2022 16:23
Պաշտոնական այցով Վրաստանում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին: Կողմերը շնորհավորել են միմյանց դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ՝ շեշտելով, որ երկու ժողովուրդներին կապում է ընդհանուր պատմությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես շահագրգռված է տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության ամրապնդմամբ, ուստի բարձր է գնահատում Վրաստանի՝ տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության պահպանմանն ուղղված հետաքրքրվածությունը:
Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է նաեւ, որ Ադրբեջանը, շարունակելով ծավալապաշտական քաղաքականությունը, սեպտեմբերի 13-ին լայնածավալ հարձակում է ձեռնարկել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության հանդեպ:
Անդրադառնալով Արցախի հարցին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ առաջնային է մնում Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների ու ազատությունների երաշխավորման, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանը միտված երկկողմ համագործակցության հեռանկարները: Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին նշել է, որ երեկ ջերմ հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ եւ փաստել, որ հայ-վրացական հարաբերություններն այժմ ավելի բարձր մակարդակի վրա են, քան երբեւէ: Նրա խոսքով դա են վկայում բարձրաստիճան փոխայցերի հաճախականությունը եւ խաղաղության ձգտելու ընդհանուր ջանքերը:

Вопрос обеспечения прав и свобод армян Нагорного Карабаха, статуса Нагорного Карабаха остается первостепенным – Ален Симонян
17/11/2022 17:47
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили принял делегацию во главе с председателем Национального Собрания Армении Аленом Симоняном, находящимся в Грузии с официальным визитом. Стороны поздравили друг друга с 30-летием установления дипломатических отношений, подчеркнув, что два народа связывает общая история.
Спикер парламента отметил, что Армения очень заинтересована в укреплении региональной безопасности и стабильности, посему высоко ценит заинтересованность Грузии в сохранении мира и стабильности в регионе.
Ален Симонян подчеркнул, что Азербайджан, продолжая свою экспансионистскую политику, 13 сентября предпринял масштабную агрессию против суверенитета и территориальной целостности Республики Армения.
Касаясь вопроса Арцаха, спикер Национального собрания Армении отметил, что вопрос обеспечения прав и свобод армян Нагорного Карабаха, статуса Нагорного Карабаха остается первостепенным.
Стороны обсудили перспективы двустороннего сотрудничества, направленного на обеспечение региональной безопасности. Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили отметил, что накануне состоялся теплый телефонный разговор с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, и было констатировано, что армяно-грузинские отношения сейчас находятся на более высоком уровне, чем когда-либо. По его словам, об этом свидетельствует частота взаимных визитов на высоком уровне и общие усилия по продвижению повестки мира.