«Ժողովուրդ». Փաշինյանը Վլադիմիր Պուտինին պարբերաբար հավատարմության «մեսիջներ» է ուղարկում
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն օր օրի ավելի ու ավելի է ամրապնդում համոզումը, որ Հայաստանում իր իշխանությունից ավելի ռուսահպատակ իշխանություն երբևէ չի եղել: Նա Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին պարբերաբար հավատարմության «մեսիջներ» է ուղարկում, թե պաշտոնական Մոսկվայի թելադրած գծից միլիմետր անգամ չի հեռանա: Ապացույցը երեկ՝ նոյեմբերի 16-ին, խոհրդարանում արված այն հայտարարությունն էր, թե իր կաբինետը վաղուց՝ դեռևս 2021-ի հունվարին է ընդունել, այսպես ասած, «խաղաղության պայմանագրի» մասով ռուսաստանյան առաջարկները:
Ավելին՝ փորձելով կռիվ գցել ընդդիմադիր խմբակցության լիդերների ու ՌԴ նախագահի միջև՝ հարց էր բարձրացնում, թե ընդդիմադիրներն ինչ կարծիքի են այդ առաջարկների մասով ու արդյոք դեմ չեն դրանց:
Փաշինյանի նման գործելաոճն ու նման բնույթի ելույթներն իհարկե նոր բան չեն, նորություն է սակայն այն, որ նրա թիմի անգամ ամենաընդգծված «արևմտամետները», կամ ժամանակին ամենատարբեր դրամաշնորհներ ստացածները, ըստ երևույթին, իրենց քաղաքական առաջնորդի հրահանգով՝ այժմ Ռուսաստանի մասին խիստ լոյալ, առավել հաճախ՝ դրական են արտահայտվում:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում ՔՊ-ական պատգամավորներից ոմանք անկեղծացան, թե հատկապես Ադրբեջանի կողմից իրականացված վերջին՝ սեպտեմբերտասներեքյան ռազմական էսկալացիայից հետո, երբ սկսել են բարձրաձայնել՝ ուր է մեր անվտանգության երաշխավորը, ներքին հորդոր են ստացել իջեցնել պահանջատիրական տոնն ու խոսույթը, բոլորովին այլ՝ բարեկամական, դաշնակցային հարթություն տեղափոխվել: Այժմ, փաստորեն, իշխանավորները՝ հանձին վարչապետ Փաշինյանի, ՌԴ նախագահին ամենօրյա ռեժիմով հավատարմություն հայտնելու պարտավորություն են ստանձնել»։

«Жоховурд»: Пашинян регулярно шлет Владимиру Путину «месседжи» в своей верности
Газета «Жоховурд» пишет, что премьер-министр Никол Пашинян с каждым днем все больше укрепляет убежденность в том, что в Армении никогда не было более пророссийской власти, чем его власть. Он регулярно шлет президенту России Владимиру Путину «месседжи» в своей верности, что ни на миллиметр не отклонится от диктуемой официальной Москвой линии.
«Доказательством тому стало озвученное накануне, 16 ноября, в парламенте заявление, что его кабинет давно, еще в январе 2021 года, принял российские предложения по части так называемого ″мирного договора″. Более того, пытаясь спровоцировать ссору между лидерами оппозиционных фракций и президентом РФ, он поставил вопрос о том, какого мнения оппозиционеры об этих предложениях и не выступают ли против них.
В подобном стиле действий и таких выступлениях Пашиняна, конечно, нет ничего нового. Однако новость в том, что даже самые ярые ″прозападники″ его команды или те, кто получал в свое время различные гранты, видимо, по указанию своего политического лидера, сейчас очень лояльно, чаще всего положительно высказываются о России.
В беседе с нами некоторые из депутатов ″Гражданского договора″ разоткровенничались, что, особенно после недавней, развязанной Азербайджаном военной эскалации 13 сентября, когда они начали заявлять: а где гарант нашей безопасности, их призвали сменить требовательный тон и переместить риторику в совершенно иную – дружественную, союзную плоскость. Сейчас представители власти, в лице премьер-министра Пашиняна, фактически, взяли на себя обязательство в ежедневном режиме клясться в верности президенту РФ», - пишет газета.