Հայաստանի գլխավոր խնդիրն անվտանգությունն է. պետք է լուրջ գումարներ ուղղել Զինված ուժերին. Տիգրան Աբրահամյան
18/11/2022 10:20
ԱԺ  «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը կարծում է, որ հասարակության ներսում առկա է կոնսենսուս առ այն, որ Հայաստանի գլխավոր խնդիրն անվտանգությունն է։
«Զինված ուժերում ատեստավորման գործընթաց սկսելու և դրա հիմքով հավելավճարներ տրամադրելու վերաբերյալ տարբեր առիթներով խոսել եմ։ Այս պրոցեսի հետ կապված մի քանի դիտարկումներ ևս։
Ատեստավորման կարգը սահմանելու է կառավարությունը, սակայն դեռ պարզ չի, թե ըստ մասնագիտությունների, ծառայության առանձնահատկությունների որքանով դրա անցկացումը կհամապատասխանի «հողի վրա» ծառայության առաջնահերթությունների և, որքանով արդարացի պահանջներ կսահմանի զինծառայողների համար։
Շատ մեծ խնդիր է լինելու գործընթացի նկատմամբ վերահսկողությունը, որովհետև արդարության, կոռուպցիոն ցանկացած ռիսկ կարող է Զինված ուժերին շատ ավելի մեծ վնաս, բարոյալքման հանգեցնել, քան այսօր դիտվում է։
Դեռ չեմ խոսում այն մասին, որ ատեստավորման գործընթացը սխալ հիմքի վրա դնելը և անհրաժեշտ մեխանիզմների չապահովումը Զինված ուժերից զանգվածային ազատումների է բերելու», - Facebook-ի իր էջում գրել է Աբրահամյանը։
Պատգամավորը մեկ այլ շատ կարևոր հանգամանքի մասին է խոսել։
«Զինված ուժերում չփորձարկված խրախուսման համակարգ ներդնելուց առաջ անհրաժեշտ էր զինծառայողների բազային աշխատավարձն ու մարտական հերթապահության համար նախատեսված հավելավճարն էականորեն բարձրացնել։
Հակառակ դեպքում, եթե նույնիսկ Զինված ուժերի անձնակազմի 60-70%-ն էլ կարողանա հաղթահարել ատեստավորումը, ապա Զինված ուժերի առաջ դրվող խնդիրների առումով լուրջ խնդիրներ են առաջ գալու։
Կարծում եմ, որ հասարակության ներսում էլ առկա է կոնսենսուս առ այն, որ մեր գլխավոր խնդիրն անվտանգությունն է, ինչը նշանակում է, որ ըստ անհրաժեշտության, պետք է նույնիսկ կրճատել այլ ոլորտներում, ուղղություններում նախատեսված հավելյալ հատկացումները, պարգևավճարները և լուրջ գումարներ ուղղել Զինված ուժերին՝ սոցիալականից մինչև առաջնագիծ, սպառազինության ձեռքբերում», - նշել է ընդդիմադիր պատգամավորը։

Тигран Абрамян: Главная проблема Армении – безопасность
Секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян считает, что в обществе сформировался консенсус, что главная проблема Армении – безопасность.
«Я по различным поводам говорил о начале процесса аттестации в Вооруженных силах и предоставлении надбавок на этом основании. Представлю еще несколько замечаний относительно этого процесса.
Порядок аттестации будет установлен правительством, однако пока неясно, насколько ее проведение по специальностям, особенностям службы будет соответствовать приоритетам службы ″на земле″ и насколько справедливые требования будут установлены для военнослужащих.
Контроль за процессом будет очень большой проблемой, поскольку любой коррупционный риск, нарушение справедливости может привести к деморализации и причинить больше вреда Вооруженным силам, чем сегодня.
Не говоря уже о том, что неправильная постановка задачи и необеспечение необходимых механизмов в процессе аттестации приведет к массовым увольнениям из Вооруженных сил», - написал на своей странице в Facebook Тигран Абрамян.
Депутат коснулся также другого важного обстоятельства.
«До внедрения в Вооруженных силах непроверенной системы поощрений необходимо существенно повысить базовую зарплату и надбавки, предусмотренные за несение боевого дежурства.
В противном случае, если даже 60-70% персонала Вооруженных сил удастся пройти аттестацию, то возникнут серьезные проблемы в плане задач, которые ставятся перед ВС.
Считаю, что внутри общества также сформировался консенсус, что наша главная проблема – безопасность. Это означает, что по мере необходимости, нужно даже сокращать предусмотренные дополнительные отчисления, премии в других сферах и направить серьезные средства на решение проблем в Вооружённых силах – от социальных и до оснащения передовой, закупки вооружений», - отметил оппозиционный депутат.