Մենք պետք է բաց խոսենք այն մասին, թե որտեղ ենք գտնվում և ինչ ուղղությամբ պետք է շարժվենք․ Ռուբեն Վարդանյան
18/11/2022 16:51
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանի նախաձեռնությամբ Ստեփանակերտում այսօր մեկնարկել է մասնագիտական զարգացման երկօրյա ծրագիր՝ Արցախի Հանրապետության պետական կառավարման մարմինների բարձր օղակի ղեկավարների համար:
Մասնակիցները հնարավորություն կունենան լսելու հանրային կառավարման ոլորտում միջազգային և տեղական լավագույն մասնագետներին, քննարկումներ ծավալելու արդյունավետ կառավարման խնդիրների շուրջ: Ծրագիրն իրականացվում է «Մատենա» միջազգային դպրոցի կողմից:
«Մենք համադրում ենք համաշխարհային լավագույն փորձն ու տեղական առանձնահատկությունները։ Սա հնարավորություն է տալիս լինել չկտրված, բայց միաժամանակ, օգտագործելով արդեն հաջողությամբ կիրառված եղանակները, ավելի արդյունավետ մեխանիզմներ գտնել բարդ խնդիրների լուծման համար: Այս ծրագրի հիմքում ևս նույն մոտեցումն է» - նշել է «Մատենա»-ի համահիմնադիր և տնօրեն Ռուբեն Հայրապետյանը:
Հանդես գալով ողջույնի խոսքով՝ Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը կարևորել է մասնագիտական նման ծրագրի անցկացումը:
«Ներքին կյանքի և ռեսուրսների կառավարման բարձր արդյունավետությունը մեծապես բարձրացնում է ցանկացած պետության ու ժողովրդի ռազմավարական դիմադրողականության մակարդակը: Դրա միջոցով հնարավոր է դառնում նվազագույնի հասցնել արտաքին սպառնալիքների ազդեցությունը և առավելագույնի հասցնել միջավայրային հնարավորություններից օգտվելու հավանականությունը։
Ուստի այս տևական ճգնաժամային ու անորոշ պայմաններում մեր գլխավոր անելիքը պետք է լինի մեր կյանքի բոլոր ոլորտներում կարճաժամկետ ու երկարաժամկետ ծրագրերի միջոցով բարձրացնել պետության բոլոր համակարգերի կառավարման արդյունավետության մակարդակը» , -ասել է Արայիկ Հարությունյանը:
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը, ողջունելով մասնակիցներին, նշել է, որ նման ծրագրերը շարունակվելու են, հաշվի են առնվելու նաև մասնակիցների առաջարկները, որպեսզի դրանք իսկապես օգտակար ու արդյունավետ լինեն նրանց համար:
«Կարծում եմ, սա նաև փորձի ու գիտելիքների փոխանակման լավ հնարավորություն է», - նշել է նա:
Ռուբեն Վարդանյանը հանդես է եկել ելույթով՝ «Համայն հայության ռեսուրսների կոնսոլիդացումը՝ որպես Արցախի զարգացման շարժիչ ուժ» թեմայով՝ ներկայացնելով Արցախի զարգացման վերաբերյալ իր պատկերացումներն ու գաղափարները:
«Մենք պետք է բաց խոսենք այն մասին, թե որտեղ ենք գտնվում և ինչ ուղղությամբ պետք է շարժվենք։ Խնդիրների մասին խոսելը քննադատություն չէ, այլ դրանք ճիշտ ախտորոշելու և լուծումներ գտնելու ուղղությամբ առաջ շարժվելու ցանկություն։ Ֆինանսական, քաղաքական, կառավարման ոլորտներում առկա խնդիրները մեզ պարզապես թույլ չեն տալիս շարունակել նախկինի պես, դրանք մեզնից ուրիշ՝ ավելի արդյունավետ մոտեցումներ են պահանջում։ Մենք դա պետք է կարողանանք անել, քանի որ ունենք մեկ ճանապարհ՝ մնալ, ապրել, արարել Արցախում և հավատալ մեր հաջողությանը»,- ասել է պետնախարարը։

Мы должны открыто говорить о том, где мы находимся и в каком направлении нужно двигаться – Рубен Варданян
18/11/2022 18:10
По инициативе государственного министра Республики Арцах Рубена Варданяна сегодня в Степанакерте стартовала двухдневная программа профессионального развития для руководителей высшего звена органов государственного управления Республики Арцах, сообщает пресс-служба правительства Арцаха.
Участники получат возможность послушать лучших международных и местных специалистов в области общественного управления, провести дискуссии по проблемам эффективного управления. Проект реализован международной школой «Матена».
«Мы сочетаем лучшие мировые практики и местные особенности. Это даёт возможность не быть оторванными, но одновременно, используя уже успешно применяемые методы, находить более эффективные механизмы решения сложных задач. В основу этой программы заложен тот же самый подход», - отметил директор и соучредитель «Матены» Рубен Айрапетян.
Выступая с приветственной речью, президент Республики Арцах Араик Арутюнян подчеркнул важность проведения подобной профессиональной программы.
«Высокая эффективность управления внутренней жизнью и ресурсами намного повышает уровень стратегической выносливости любого государства и народа. Это позволяет минимизировать влияние внешних угроз и максимизировать вероятность использования имеющихся возможностей», - сказал Араик Арутюнян. - Следовательно, в этих условиях длительного кризиса и неопределённости наша главная задача должна состоять в том, чтобы посредством краткосрочных и долгосрочных программ во всех сферах нашей жизни повысить уровень эффективности управления всеми системами государства».
Государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян, приветствуя участников программы, отметил, что подобные программы будут продолжаться, и при их разработке будут учитываться также предложения специалистов, чтобы сделать эти программы действительно полезными и эффективными для них. «Думаю, это также хорошая возможность для обмена опытом и знаниями», - отметил он.
Рубен Варданян выступил с речью на тему «Консолидация ресурсов всемирного армянства как движущая сила развития Арцаха», в которой сказал о своих представлениях и идеях касательно развития Арцаха.
«Мы должны открыто говорить о том, где мы находимся и в каком направлении нужно двигаться. Говорить о проблемах – это не критика, а желание правильно их диагностировать и двигаться вперёд в направлении поиска их решения. Имеющиеся в финансовой, политической и управленческой сферах проблемы просто не позволяют нам продолжать по-прежнему. Они требуют от нас других, более эффективных подходов, - сказал госминистр. - Мы должны суметь это сделать, поскольку у нас один путь: оставаться, жить, творить в Арцахе и верить в свой успех».