44-օրյա պատերազմում Ջալալ Հարությունյանն իր պարտականությունները կատարել է փայլուն. նրա ողջ մնալը հրաշք է. Փաստաբան
18/11/2022 14:48
Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ջալալ Հարությունյանի փաստաբան Արսեն Սարդարյանը վստահեցնում է՝ իր պաշտպանյալը 44-օրյա պատերազմի ժամանակ պարտականությունները կատարել է փայլուն։
«Պատահական չի եղել, որ հակառակորդը հենց սկզբից իրեն է թիրախավորել, միայն հրաշքով է փրկվել, Ջալալ Հարությունյանի կենդանի մնալը հրաշք է ու դա, կարծում եմ, ոչ մեկ չի կարող հերքել», - այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Սարդարյանը։
Ըստ նրա՝ Ջալալ Հարությունյանին մեղադրանք առաջադրելու գործողությունը վախեցնում է այն զինվորին, այն հրամանատարին, որն ուզում է իր կյանքը կապել բանակի հետ։
«Ինքը գիտի, որ մի օր մի տեղ հաջողություն չլինի ու ինքն այդտեղ լինի հրամանատար, ասելու են՝ դու ես մեղավոր։ Այս սկզբունքը վտանգավոր է», - ընդգծեց փաստաբան Սարդարյանը։
Նշենք, որ այսօր փաստաբան Արսեն Սարդարյանը մանրամասներ է հաղորդել ՊԲ նախկին հրամանատարին առաջադրված  մեղադրանքից։
Ջալալ Հարությունյանին առաջադրված մեղադրանքը երկու դրվագից է բաղկացած։ Առաջին դրվագը վերաբերում է 2020 թվականի հոկտեմբերի 7-ին կատարված հակահարձակման օպերացիային, երկրորդը՝ 2020 թվականի հոկտեմբերի 12-ին դիվիզիոներից մեկում տեղի ունեցած հակառակորդի հարձակման հետևանքով կորուստներին։

Джалал Арутюнян блестяще выполнил свои обязанности во время 44-дневной войны, он чудом остался жив – адвокат
18/11/2022 15:59
Адвокат бывшего командующего Армией обороны Арцаха, генерал-лейтенанта Джалала Арутюняна Арсен Сардарян заверяет, что его подзащитный блестяще выполнил свои обязанности во время 44-дневной войны.
«Неслучайно, что противник с самого начала держал его под прицелом, он чудом выжил, и на мой взгляд, никто не может опровергнуть, что Джалал Арутюнян чудом остался жив», - заявил сегодня Сардарян в ходе встречи с журналистами.
По его словам, выдвижение обвинения против Джалала Арутюняна пугает тех солдат, командиров, которые хотят связать свою жизнь с армией.
«Они знают, что если однажды где-то не будет достигнут успех, и он там будет командиром, то скажут: ты виноват. Этот принцип опасен», - подчеркнул Арсен Сардарян.
Отметим, что сегодня адвокат Арсен Сардарян представил подробности выдвинутого против бывшего командующего Армией обороны Арцаха обвинения.
Предъявленное Джалалу Арутюняну обвинение состоит из двух эпизодов. Первый эпизод касается контрнаступательной операции 7 октября 2020 года, второй эпизод – потерь, которые произошли 12 октября 2020 года в одном из дивизионов в результате нападения противника.