«Միջազգային աղմուկ եմ բարձրացնելու»․ Նարեկ Մալյանը հայտարարել է՝ պետության պատվերով իր հեռախոսը գաղտնալսվում է
«Հարգելի բոլոր դաշտերի, բոլոր ճամբարների, բոլոր նախասիրությունների ընդդիմադիրներ, հասարակական գործիչներ: Չափազանց հետաքրքիր բաներ եմ պարզել դավաճան իշխանությունների կողմից ընդդիմադիրներին գաղտնալսելու պետական ծրագրի վերաբերյալ»,- սոցցանցի իր էջում գրել է «Վետօ» նախաձեռնության հիմնադիր Նարեկ Մալյանը։
«Արդեն գաղտնիք չէ, որ հայկական «դԸմոքրԸսի» գոռացող իշխանությունները գաղտնալսել և կարծում եմ գաղտնալսում են ընդդիմադիրների հեռախոսները:
Հիմա՝ մի փոքր կոնկրետիկա.
Փաստերը, որոնք ամբողջացնելուց հետո անպայման կհրապարակեմ, ցույց են տալիս, որ կոնկրետ իմ հեռախոսը գաղտնալսման թիրախ է դարձել 2021 թվականի փետրվարից (ևս մեկ փորձ է եղել 2021 թվականի ապրիլին և այլն):
Այս ամենի «կայֆը» կայանում է նրանում, որ իսրայելական «Պեգասուս» ծրագիրը, որի միջոցով «դԸմոքրԸսի» Հայաստանում իրականացնում են ընդդիմադիր գործիչների գաղտնալսումները, տրվում է բացառապես պետություններին: Այսինքն որևէ անհատ, կամ կազմակերպություն չի կարող այդ ծրագրին «դոստուպ» ունենալ: Կրկնում եմ՝ ծրագրի բաժանորդ կարող են լինել միայն և միայն պետությունները՝ համապատասխան թղթաբանություններից հետո: Սա նշանակում է, որ «դԸմոքրԸսի» Հայաստանը պետության անունից հայտ է ներկայացրել՝ «Պեգասուսը» ձեռք բերելու համար: Ասեմ ավելին, ընդդիմադիրների հեռախոսահամարները, որոնց գաղտնալսումը պետք է իրականացնեն իսրայելի մասնագետները, ևս տրամադրվում է բացառապես ծրագիրը ձեռք բերած պետության կողմից:
Սա իր հերթին իշխանության համար շատ վատ բաներ է նշանակում...
Պետության բաժանորդագրման կանխավճարը այս ծրագրի համար կազմում է 7 միլիոն դոլար: Յուրաքանչյուր հեռախոսի գաղտնալսելու հայտը հասնում է մինչև 60 000 դոլարի:
Իսկ հիմա վատ նորությունը իշխանությունների համար:
Ես չգիտեմ՝ այդ համատարած դեմոկրատական գաղտնալսումները ինչ - որ օգուտ տվել են թե չէ, սակայն ձեր դիլետանտության շնորհիվ մեծ օգուտ են տվել ընդդիմությանը:
Արդեն դիմել եմ այս հարցով զբաղվող միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությանը, որտեղից հաստատել են վերը նկարագրվածը, և տվյալների վերջնական ամփոփումից հետո կներկայացնեմ անհերքելի ապացույցներ առ այն, որ պետության պատվերով իմ՝ որպես այլախոհի հեռախոսը վերցվել է գաղտնալսման տակ:
Այս թեմայով միջազգային աղմուկ եմ բարձրացնելու և նամակների տարափ է լինելու, այս իշխանություններին հովանավորող բոլոր երկրների դեսպանատներին և միջազգային ԶԼՄ-ներին: Շատ հետաքրքիր կլինի լսել հատկապես ԱՄՆ դեսպանատան և պետդեպարտամենտի կարծիքը հայկական «դԸմոքրԸսիի» վերաբերյալ:
Վերջում, քանի որ տեղյակ եմ, որ գաղտնալսվող ընդդիմադիրների և լրագրողների քանակը բավական մեծ է, հորդորում եմ բոլոր գաղտնալսվածներին հանդես գալ հրապարակային հայտարարություններով, հակառակ դեպքում տպավորություն է ստեղծվում, որ վախեցել եք:
Հա, քանի չեմ մոռացել՝ սորոսականներին իշխանությունները հրահանգել են հանկարծ այս թեմայով չհաչալ:
Հարգանքներով՝ միշտ Ձեր, գաղտնալսված Մալյան
Հ.Գ. Այս իշխանությունը մտավ պատմության մեջ որպես ընդդիմադիրներին, այլախոհներին, լրագրողներին տոտալ գաղտնասող»,- գրել է Նարեկ Մալյանը։

«Я подниму международный шум» – Нарек Малян заявил о прослушке своего телефона по заказу государства
19/11/2022 17:59
«Уважаемые общественные деятели, оппозиционеры всех лагерей, всех предпочтений. Я выяснил чрезвычайно важные вещи о государственной программе прослушивания оппозиционеров предательскими властями», - написал на своей странице в Facebook основатель общественно-политического движения «ВЕТО» Нарек Малян.
«Уже не секрет, что что крадущие армянскую ″демокраси″ власти прослушивали и, на мой взгляд, продолжают прослушивать телефоны оппозиционеров.
Теперь немного конкретики.
Факты, которые я опубликую после обобщения, показывают, что конкретно мой телефон стал прослушиваться с февраля 2021 года (еще одна попытка была в апреле и т.д.).
Весь ″кайф″ в том, что израильская программа Pegasus, с помощью которой ″демокраси″ в Армении проводит прослушку оппозиционных деятелей, предоставляется исключительно государствам. То есть, какое -либо частное лицо не может иметь ″доступ″ к этой программе. Повторяю, абонентом программы может быть только и только государство, после оформления соответствующих документов. Это означает, что ″демокраси″ от имени государства Армении подало заявку на приобретение программы Pegasus. Скажу больше, телефоны оппозиционеров, прослушку которых должны проводить израильские специалисты, тоже предоставляются исключительно государством, которое приобрело программу.
Это в свою очередь означает очень плохие вещи для властей…
Абонентская предоплата государства за эту программу составляет 7 миллионов долларов. Заявка на прослушивание каждого телефона доходит до 60 000 долларов.
А теперь плохая новость для властей.
Я не знаю, эти повсеместные демократические прослушки принесли какую-то пользу или нет, но благодаря вашему дилетантизму принесли большую пользу оппозиции.
Я уже обратился в авторитетные международные организации, которые занимаются этим вопросом, где подтвердили вышеописанное, и после окончательного обобщения данных представлю неопровержимые доказательства того, что по заказу государства, мой телефон, как диссидента, был поставлен на прослушку.
Я подниму международный шум вокруг этой темы и начнется шквал писем в посольства всех спонсирующих эти власти стран и зарубежные СМИ. Очень интересно будет послушать особенно мнение посольства и Госдепа США об армянском ″демокраси″.
И в конце, поскольку я в курсе, что число находящихся под прослушкой оппозиционеров и журналистов довольно большое, призываю всех прослушанных выступить с публичными заявлениями, в противном случае создается впечатление, что вы испугались.
Да, пока не забыл, власти приказали соросовцам ″не гавкать″ по этой теме.
С уважением, всегда Ваш, прослушанный Малян.
P.S. Эта власть вошла в историю как тотально прослушивающая оппозиционеров, диссидентов, журналистов», - написал Нарек Малян.