Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության անդամներն աջակցություն են հայտնել ՀՀ-ին․ բանաձև է ընդունվել
Թունիսի Ջերբա քաղաքում անցկացված Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 18-րդ գագաթնաժողովի արդյունքում նոյեմբերի 20֊ին ընդունվել են մի շարք փաստաթղթեր, այդ թվում՝ «Ֆրանկոֆոն տիրույթում ճգնաժամային իրավիճակների, դրանց հաղթահարման և խաղաղության ամրապնդման վերաբերյալ» բանաձևը, որով անդամ-երկրներն իրենց աջակցությունն ու համերաշխությունն են հայտնում Հայաստանին։
Բանաձևը, մասնավորապես, համերաշխությունն է հայտնում Ֆրանկոֆոնիայի անդամ Հայաստանին և այս համատեքստում խորին մտահոգություն հայտնում վերջերս տեղի ունեցած ռազմական էսկալացիայի (Հայաստանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի), հատկապես դրա հետևանքով միջազգային իրավունքի, տարածքային ամբողջականության և միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումների առնչությամբ։
Կազմակերպությունը քաջալերում է կողմերին, միջազգային գործընկերների հետ համատեղ, խնդիրների բանակցված, խաղաղ և տևական կարգավորման ուղղությամբ առավելագույն ջանքերը գործադրել՝ հարգելով միջազգային իրավունքի, ներառյալ՝ տարածքային ամբողջականության և միջազգային սահմանների անձեռնմխելիության սկզբունքները՝ համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության և կոչ է անում խստորեն հարգել հրադադարը։
Բանաձևն ընդգծում է նոր էսկալացիայից խուսափելու կարևորությունը և կոչ անում լիարժեք իրականացնել 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը և ողջունում գործադրվող ջանքերը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ ու արդարացի կարգավորման ուղղությամբ։
Բանաձևում անդրադարձ կա նաև հումանիտար խնդիրներին։ Կազմակերպությունն իր մտահոգությունն է հայտնում լուծում չստացած հումանիտար խնդիրների առնչությամբ, մասնավորապես ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց, ինչպես նաև անհետ կորած անձանց ճակատագրի վերաբերյալ։
ՖՄԿ-ն նաև մտահոգություն է հայտնում մշակութային ժառանգության ոչնչացման առնչությամբ և իր աջակցություն ցուցաբերում Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության իրականացմանը։
Հավելենք նաև, որ Ֆրանկոֆոնիայի Ջերբայի հռչակագրով կազմակերպության անդամ-երկրները շնորհակալություն են հայտնում Հայաստանին Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը վերջին չորս տարիների ընթացքում նախագահելու համար և հայտնում են իրենց համերաշխությունն Հայաստանին այն անվտանգային մարտահրավերների համատեքստում, որոնց երկիրն առերեսվում է։

Члены Международной организации Франкофонии выразили солидарность Армении
По итогам 18-го саммита Международной организации Франкофонии, состоявшегося в Джербе, в Тунисе, 20 ноября был принят ряд документов, в том числе резолюция «О кризисных ситуациях в зоне франкоязычных стран, их преодолении и укреплении мира», которым страны-члены выразили свою поддержку и солидарность с Арменией.
В резолюции, в частности, выражается солидарность с членом Франкофонии Арменией и глубокая обеспокоенность в связи с произошедшей недавней военной эскалацией (агрессией Азербайджана против территориальной целостности и суверенитета Армении), особенно нарушением территориальной целостности и норм международного гуманитарного права.
Организация призывает стороны вместе с международными партнерами приложить максимальные усилия для мирного и стабильного урегулирования проблем путем переговоров, с уважением норм международного права, включая принципы территориальной целостности и нерушимости границ согласно Уставу ООН, и призывает строго соблюдать режим прекращения огня.
В резолюции подчеркивается важность предотвращения новой эскалации и содержится призыв к полной реализации положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, и приветствуются усилия по мирному и справедливому урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
В резолюции говорится также о гуманитарных вопросах. Организация выражает обеспокоенность в связи с нерешенными гуманитарными проблемами, в частности судьбой военнопленных и других удерживаемых лиц, а также пропавших без вести.
Резолюция Франкофонии также отмечает необходимость решения всех гуманитарных проблем, в частности возвращения пленных и удерживаемых лиц, выяснения судьбы без вести пропавших. Авторы резолюции при этом обеспокоены уничтожением культурного наследия, они призывают обеспечить доступ миссии ЮНЕСКО в Нагорный Карабах.
МОФ также выражает обеспокоенность в связи с разрушением памятников культурного наследия и поддержку осуществлению миссии ЮНЕСКО в Нагорном Карабахе и прилегающих районах.
Отметим также, что в Джербинской декларации страны-члены Франкофонии выражают благодарность Армении за председательство в организации в течение последних четырех лет и солидарность в контексте вызовов безопасности, с которыми сталкивается страна.