Մհեր Գրիգորյանը բարձր է գնահատել ԱԶԲ-ի հետ համագործակցությունը երկրի համար առանցքային կարևորություն ունեցող ոլորտներում
22/11/2022 14:19
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) Կենտրոնական և Արևմտյան Ասիայի վարչության գլխավոր տնօրեն Եվգենի Ժուկովին: Հանդիպմանը ներկա էր նաև ԱԶԲ հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Պաոլո Սպանտիգատին:
Ողջունելով հյուրերին՝ փոխվարչապետը բարձր է գնահատել ԱԶԲ-ի հետ համագործակցությունը երկրի համար առանցքային կարևորություն ունեցող ոլորտներում: Մհեր Գրիգորյանն ընդգծել է անցած շաբաթ ստորագրված Զարգացման ֆրանսիական գործակալության հետ համատեղ Ասիական զարգացման բանկի՝ «Հարկաբյուջետային կայունության և ֆինանսական շուկաների զարգացման» բյուջետային աջակցության ծրագիրը, որի ներքո ԱԶԲ-ն հատկացրել է 100 մլն ԱՄՆ դոլար:
Քննարկվել են Հայաստանում մարդկային կապիտալի զարգացման ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները և ենթակառուցվածքների զարգացման ոլորտում ընթացիկ ծրագրերը: Մատնանշվել են 2024-2028թթ. Հայաստանի Հանրապետության և Ասիական զարգացման բանկի ծրագրային առաջնահերթությունների շրջանակներում հնարավոր նոր համագործակցության ուղղությունները:

Мгер Григорян высоко оценил сотрудничество с АБР в ключевых сферах для страны
Вице-премьер Мгер Григорян 21 ноября принял генерального директора департамента Центральной и Западной Азии Азиатского банка развития (АБР) Евгения Жукова. На встрече присутствовал также директор армянского офиса АБР Паоло Спантигатти.
Приветствуя гостя, вице-премьер высоко оценил сотрудничество с АБР в сферах, имеющих ключевое значение для страны. Мгер Григорян особо отметил подписанную на прошлой неделе с Французским агентством развития совместную программу бюджетной поддержки Азиатского банка развития «Налогово-бюджетная стабильность и развитие финансовых рынков», в рамках которой АБР предоставил 100 миллионов долларов США.
Были обсуждены реформы, реализуемые в сфере развития человеческого капитала в Армении, и текущие программы в области развития инфраструктур. Обозначены возможные новые направления сотрудничества в рамках программных приоритетов Республики Армения и Азиатского банка развития на 2024-2028гг.