Իրավիճակն իսկապես չափազանց լուրջ է․ սա մեզնից պահանջում է բոլորովին նոր կառավարում, ոչ ստանդարտ լուծումներ․ Ռուբեն Վարդանյան
23/11/2022 18:10
Արցախի Հանրապետության պետական նախարարի համակարգման ոլորտում գտնվող նախարարներն այսօր ազատվել են աշխատանքից, սոցցանցի իր էջում կատարած գրառման մեջ նշել է Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը՝ հավելելով, որ նրանցից չորսը կշարունակեն պաշտոնավարել որպես ժամանակավոր պաշտոնակատարներ, մյուսների փոխարեն պաշտոնակատարներ կնշանակվեն փոխնախարարները:
«Ինչո՞ւ եմ այդպես որոշել:
Իմ Արցախ գալու պատճառը, ինչպես բազմիցս ասել եմ, ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակն է: Իրավիճակն իսկապես չափազանց լուրջ է: Սա մեզնից պահանջում է բոլորովին նոր կառավարում, ոչ ստանդարտ լուծումներ, ճկունություն:
Ամենայն հարգանքով եմ վերաբերվում բոլոր նախարարներին, որոնցից ոմանք պաշտոնն ստանձնել են հետպատերազմական բարդ շրջանում ու ամեն ինչ արել՝ այդ փուլը հաղթահարելու համար: Շնորհակալ եմ նրանց, գնահատում եմ նրանց անցած ճանապարհը: Վստահ եմ, որ նրանք պետք են լինելու Արցախին:
Ես խոսել եմ նաև բոլոր ժամանակավոր պաշտոնակատարների հետ և հանձնարարել, որ նրանք ամենայն պատասխանատվությամբ վերաբերվեն իրենց աշխատանքին՝ ապահովելով կառավարության գործունեության անխափանությունը։ Արդեն սկսել եմ քննարկումներ նոր նախարարների նշանակման հարցով՝ հետևյալ սկզբունքների հիման վրա՝ պրոֆեսիոնալիզմ, թիմային աշխատանք, թափանցիկություն, հետևողականություն ու կարգապահություն, ժողովրդին ծառայելու պատրաստականություն, պետական շահը նեղ անձնականից վեր դասելու գիտակցում և, իհարկե, ամենակարևորը՝ սեր ու նվիրվածություն հայրենիքի նկատմամբ»,- նշել է Ռուբեն Վարդանյանը։

Ситуация действительно чрезвычайно серьезная: это требует от нас совершенно нового управления, нестандартных решений – Рубен Варданян
23/11/2022 18:48
Находящиеся в сфере координации Государственного министра Республики Арцах министры сегодня освобождены от занимаемых должностей, написал сегодня на своей странице в Facebook госминистр Республики Арцах Рубен Варданян, отметив, что четверо из них продолжат работу в качестве временно исполняющих обязанности, вместо остальных исполняющими обязанности будут назначены заместители министров,
«Почему я так решил?
Причиной моего приезда в Арцах, как я уже неоднократно говорил, является создавшаяся кризисная ситуация. Ситуация действительно чрезвычайно серьезная. Это требует от нас совершенно нового управления, нестандартных решений, гибкости.
После войны стояла задача вернуть людей, восстановить нормальную жизнь. Это удалось сделать. Но сейчас мы начинаем новый этап: нам предстоит реализовать более десятка реформ и дать людям веру в будущее и стабильность. Новое правительство должно соответствовать задачам этого нового этапа.
Я с большим уважением отношусь ко всем министрам, некоторые из которых вступили в должность в сложное послевоенное время и сделали все, чтобы преодолеть этот этап. Благодарю их, ценю пройденный ими путь. Уверен, что они будут нужны Арцаху.
Я также поговорил со всеми временно исполняющими обязанности и поручил, чтобы они со всей ответственностью относились к своей работе, обеспечивая бесперебойное функционирование правительства. Уже начал обсуждения по вопросу назначения новых министров на основе следующих принципов – профессионализм, командная работа, прозрачность, последовательность и дисциплина, готовность служить народу, осознание, что государственные интересы выше узколичных, и конечно, самое важное –любовь и преданность Родине», - отметил Рубен Варданян.