Փաշինյանը Պուտինից ազդակներ է ստացել. հնարավոր է՝ սկսվի Հորադիզ-Մեղրի-Օրդուբադ-Սադարակ-Երասխ երկաթուղու վերականգնման աշխատանքը (Տեսանյութ)
24/11/2022 12:40
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցությունների ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը որոշակի ազդակներ է ստացել։
«Որոշակի ազդակներ կամ տեղեկություններ ստացանք, ինչը նշանակում է, որ կարող է լինել էական ու լուրջ  հնարավորություն, որ սկսենք երկաթուղու վերականգնման աշխատանքները, խոսքը Հորադիզ-Մեղրի-Օրդուբադ-Սադարակ-Երասխ երկաթուղու մասին է», - կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ասաց, թե հիմա կիսվում է տեղեկությունով, բայց դեռևս պետք է այս ամենը վերահաստատվի ու արձանագրվի։
«Լավն այն է, որ մենք ֆինանսական հնարավորությունների պրոբլեմ չենք ունենա», - նշեց Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ առաջիկայում երկաթուղիների վերականգնման ոլորտում մեծ ներդրում ունենալու անհրաժեշտություն կարող է լինել։
«Դա մի ծրագիր է, որ բոլոր դեպքերում միջազգային գործընկերները մեծ հետաքրքրություն կցուցաբերեն», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Пашинян получил от Путина определенные сигналы: речь идет о начале работ по восстановлению железной дороги Горадиз-Мегри-Ордубад-Садарак-Ерасх
24/11/2022 14:12
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе переговоров с президентом РФ Владимиром Путиным получил определенные сигналы.
«Мы получили определенные сигналы или сообщения. Это значит, что может быть значительная и серьезная возможность того, что мы вернемся к работам по восстановлению железной дороги – речь о дороге Горадиз-Мегри-Ордубад-Садарак-Ерасх», - заявил Никол Пашинян на заседании правительства.
Он сказал, что сейчас делится информацией, однако все это еще должно быть снова подтверждено и зафиксировано.
«Хорошо то, что у нас не будет проблем с финансовыми возможностями», - отметил Никол Пашинян.
По словам премьера, в ближайшее время в сфере восстановления железных дорог может возникнуть необходимость в больших инвестициях.
«Это проект, к которому во всех случаях международные партнеры проявят большой интерес», - сказал Пашинян.