Լավ կլիներ, որ Ադրբեջանի ՊՆ-ն կասկածի տակ չդներ ռուսական խաղաղապահ զորախմբի գործունեությունը Լեռնային Ղարաբաղում. Հայտարարություն
25/11/2022 16:37
Ռուսաստանի զինված ուժերը և Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախումբը ուսումնական և մարտական առաջադրանքներ կատարելիս օգտագործում են ՌԴ ԶՈՒ ԳՇ տեղագրական քարտեզներով սահմանված տեղանունները, այս մասին ասվում է ռուսական խաղաղապահ զորակազմի մամուլի ծառայության հայտարարության մեջ։
«Մաղավուզ բնակավայրի անվանման վերաբերյալ Բաքվի քննադատությունը զարմանալի է, քանի որ նախկինում և բազմիցս ՌԴ ՊՆ տեղեկագրերում օգտագործվել են այլ՝ ոչ ադրբեջանական տեղանուններ՝ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքով Ադրբեջանի քաղաքացիների ավտոշարասյունների ուղեկցումն ապահովելու համատեքստում։ Սակայն, դա տեղեկատվական տարածքում պահանջների չհանգեցրեց։ Ավելին, շարասյուների շարժման երթուղին համակարգելիս և ռուս խաղաղապահների հետ փոխգործակցություն կազմակերպելիս ադրբեջանական կողմն օգտագործում է նաև այդ տեղանունները», - ասվում է հաղորդագրությունում։
Դրանում ասվում է, որ ռուսական խաղաղապահ զորախմբի գործունեությունը կարգավորվում է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությամբ և նպատակաուղղված է հրադադարի ռեժիմի պահպանման մշտադիտարկմանը և բազմիցս արժանացել է Ադրբեջանի պաշտոնյաների բարձր գնահատականին։
«Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարության պաշտոնական տեղեկագրերում հրապարակվող հրադադարի ռեժիմի խախտումներն արձանագրվում են խաղաղապահների դիտակետերում՝ օգտագործելով օբյեկտիվ հսկողության տեխնիկա, որը թույլ է տալիս դիտորդություն իրականացնել օրվա ցանկացած ժամի։ Վատ չէր լինի, որ Ադրբեջանի ՊՆ-ն նման աննշան առիթներով կասկածի տակ չդներ Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի գործունեությունը և նրա հետ սերտ համագործակցությամբ, այդ թվում՝ տեղում շարունակի աշխատանքը՝ պահպանելու խաղաղությունը տարածաշրջանում», - ասվում է հայտարարությունում։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում կոչ է արել Մոսկվային Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանական տեղանուններ օգտագործել։

Было бы совсем не плохо министерству обороны Азербайджана не подвергать сомнению деятельность Российского миротворческого контингента в Карабахе – заявление
25/11/2022 16:28
Вооруженные силы России и Российский миротворческий контингент в Нагорном Карабахе в ходе выполнения учебных и боевых задач используют топонимы, установленные топографическими картами Генерального штаба ВС РФ. Об этом говорится в заявлении пресс-службы российского миротворческого контингента.
«Вызывает удивление критика из Баку относительно названия населенного пункта Магавуз, так как ранее и неоднократно, в бюллетенях Минобороны России использовались и другие неазербайджанские топонимы в контексте обеспечения сопровождения автомобильных колонн граждан Азербайджана через территорию Нагорного Карабаха. Однако это не приводило к высказыванию претензий в информационном пространстве. Более того, при согласовании маршрута движения колонн и организации взаимодействия с российскими миротворцами азербайджанская сторона также используют эти топонимы», - отмечается в заявлении.
В нем говорится, что деятельность Российского миротворческого контингента регламентируется трехсторонним заявлением от 10 ноября 2020 года и направлена на контроль за соблюдением режима прекращения огня и неоднократно получала высокую оценку своей эффективности от официальных лиц Азербайджана на различных встречах.
«Нарушения режимов прекращения огня, публикуемые в официальных бюллетенях министерства обороны Российской Федерации, фиксируются наблюдательными постами миротворцев с использованием оборудования объективного контроля, позволяющего вести наблюдение в любое время суток. Было бы совсем не плохо министерству обороны Азербайджанской Республики не подвергать сомнению деятельность Российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе по таким незначительным поводам, а в тесном взаимодействии с ним, в том числе и на местах, продолжить работу по сохранению мира в регионе», - заявили миротворцы.
Ранее Минобороны Азербайджана выступило с заявлением, призвав Минобороны РФ и миротворческий контингент в Нагорном Карабахе использовать исключительно азербайджанские топонимы.