Շուռնուխի դպրոցի անմիջապես դիմաց ադրբեջանական անօրինական զինված տեղակայում է, որտեղ մեծ տառերով գրված է թուրքական ազգայնամոլական ագրեսիվ լոզունգ
Սյունիքի մարզի Գորիսի Շուռնուխ գյուղի դպրոցի անմիջապես դիմաց ադրբեջանական անօրինական զինված տեղակայում է, որտեղ մեծ տառերով գրված է «Önce vatan», հայտնում է նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
Թաթոյանը տեղեկացնում է, որ «Önce vatan»-ը թուրքական ազգայնամոլական (ընդ որում, ագրեսիվ) հիմնարար լոզունգներից է, որ ստեղծվել է Աթաթուրքի իշխանության շրջանում` 1930-ական թթ. և նշանակում է «Առաջ հայրենիք» կամ «Նախևառաջ հայրենիք»:
«Այս լոզունգն անմիջականորեն կապված է պանթյուրքիզմի հետ: Այն հնարավոր չի համարում Թուրքիայում ապրող ոչ թուրք էթնիկ խմբերի կամ ազգերի ներկայացուցիչների հավասարությունը թուրքերի հետ, քանի որ ըստ թուրքական ազգայնամոլության` հայրենիքին հավասար կարևորվում է նաև ազգի՝ էթնիկապես թուրք միատարր ազգի ստեղծման գաղափարը: Ընդ որում, այս ազգայնամոլությունը հիմնվում էր երիտթուրքերի գաղափարաբանության՝ պանթյուրքիզմի վրա և ըստ էության դրա շարունակությունն էր:
Շուռնուխի դպրոցի` երեխաների մոտ անմիջապես տեղակայված այս ադրբեջանական դիրքում մշտապես հերթապահում են ծառայողներ, որոնք զինված հետևում են դպրոցին, երեխաներին: Այս զինված դիրքն ունի նաև տեսախցիկներ, որոնք նույնպես հետևում են մարդկանց տեղաշարժին, ապօրինաբար հավաքում են անձնական տվյալներ:
Այս փաստերը հայտնաբերեցինք Գարօ Ղազարեանի (Garo Ghazarian) և Գառնիկ Քերքոնեանի (Karnig Kerkonian) հետ միասին Սյունիք մեր համատեղ այցի ընցացքում: Այնուհետև, ուսումնասիրությունններն իրականացրել է Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամ/ “Tatoyan” foundation:
Հիմա հարց`
Ի՞նչ գործ ունի այս ազգայնամոլական լոզունգը, առավել ևս ադրբեջանական անօրինական զինված տեղակայումը Շուռնուխի դպրոցի անմիջապես դիմաց:
Պարզ է, որ թիրախավորում են անգամ երեխաների, փորձում են ահաբեկել ու ճնշում գործադրել մեր երեխաների նկատմամբ: Այն հատուկ արված է մեծ տառերով ու այնպես, որ երևում է երեխաներին:
Ակնհայտ է, որ սա արվել է խաղաղ բնակչությանը ագրեսիվություն ցուցադրելու համար:
Այս ամենը ևս մեկ անգամ նշանակում է, որ ադրբեջանական զինված տեղակայումները ոչ միայն լրջորեն վտանգում են մարդկանց ֆիզիկական անվտանգությունն ու կյանքը, այլ նպատակային արարքներով ամեն ինչ անում են, որ մարդկանց, անգամ երեխաներին պատճառեն հոգեկան զրկանքներ, նրանց պահեն անհանգստության ու լարվածության մեջ:
Ադրբեջանական զինված տեղակայումները պետք է հեռացվեն ոչ միայն ՀՀ ներխուժած տարածքներից, այլ նաև ՀՀ գյուղերի մոտից ու համայնքների միջև ճանապարհներից. պետք է լինի ապառազմականացված անվտանգության գոտի, որպեսզի վերականգնվի մարդկանց բնականոն կյանքը», - գրել է նա։

Прямо перед школой села Шурнух размещена незаконная азербайджанская вооруженная позиция, где крупными буквами написан лозунг турецких националистов – Арман Татоян
Прямо перед школой села Шурнух укрупненной общины Горис Сюникской области находится незаконная азербайджанская вооруженная позиция, где большими буквами написано «Önce vatan», сообщает бывший Защитник прав человека Армении Арман Татоян.
Татоян сообщил, что «Önce vatan» – один из фундаментальных турецких националистических (причем агрессивных) лозунгов, созданный во время правления Ататюрка в 1930-х годах, который означает «Вперед, родина» или «Родина прежде всего».
«Этот лозунг имеет прямое отношение к пантюркизму. Он не считает возможным приравнивание проживающих в Турции представителей нетурецких этнических групп или наций с турками, поскольку, согласно турецкому национализму, идея создания этнически турецкой однородной нации одинаково важна, как и родина. Причем, этот национализм основывался на идеологии младотурков, пантюркизме и, по сути, был его продолжением.
На расположенной непосредственно у Шурнухской школы азербайджанской позиции постоянно дежурят вооруженные служащие, которые следят за школой и детьми. На этой вооруженной позиции установлены камеры наблюдения, которые также отслеживают передвижение людей, незаконно собирают личные данные.
Эти факты мы обнаружили в ходе совместного визита в Сюник с Каро Казаряном (Garo Ghazarian) и Гарником Керобяном (Karnig Kerkonian). Затем были проведены исследования Фондом «Татоян»: Центр права и справедливости/ “Tatoyan” foundation.
А сейчас вопрос: почему этот националистический лозунг, тем более азербайджанское незаконная азербайджанская дислокация, находится прямо перед школой Шурнуха?
Понятно, что мишенью становятся даже дети, пытаются запугать и оказать давление на наших детей. Это специально написано крупными буквами, чтобы дети могли видеть.
Очевидно, что это сделано для демонстрации агрессии в отношении мирного населения.
Все это еще раз говорит о том, что незаконно размещенные вооруженные азербайджанцы не только серьезно угрожают физической безопасности и жизни людей, но целенаправленными действиями делают все, чтобы оказать психическое давление на людей, держать их в постоянной напряженности и тревоге.
Азербайджанские вооруженные дислокации должны быть удалены не только с территорий вторжения в Республику Армения, но и с территорий близ сел и дорог между общинами. Должна быть демилитаризованная зона безопасности, чтобы можно было восстановить нормальную жизнь людей», - написал Арман Татоян.