Խաղաղապահ զորքերի տեղակայումը պետք է պարտադիր դարձնել. Գևորգ Դանիելյան
Իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, Արդարադատության նախկին նախարար Գևորգ Դանիելյանը Թուրքիայի ու Ադրբեջանի միջև առանձնակի տարբերություն չի դնում:
«Միայն 2021 թվականի հունիսի 15-ին Շուշիի հռչակագիրը խոսեց այն մասին, որ իրենք ունեն ընդհանուր նպատակներ: Հետաքրքիրն այն է, որ այդ հռչակագրում որևէ պարտավորություն իրենք չեն ստանձնում, ընդհակառակը, գտնում են, որ Հայաստանն է ստանձնել որոշակի պարտավորություններ», - «Խաղաղության համաձայնագիր․ սահմանադրականության հարցն ու միջազգային իրավաքաղաքական հետևանքները» խորագրով համաժողովի ժամանակ հայտարարեց Դանիելյանը:
Պատմության մեջ, ըստ նրա, երկրորդ օրինակը չունեցող միջազգային պայմանագիր է դա, երբ երկու պետություններ որոշում են, թե երրորդ պետությունն իրենց հանդեպ ինչ պարտավորություններ պետք է ստանձնի:
Գևորգ Դանիելյանի խոսքով` երբեք չպետք է մոռանալ հայ ռազմագերիների հարցը, նաև պետք է պարտադիր դարձնել խաղաղապահների տեղակայման հարցը:
«Պետք է բարձրացնել խաղաղապահ զորքերի տեղակայումը պարտադիր դարձնելու խնդիրը, եթե հնարավոր է: Եթե մենք ասում ենք, որ շուտով դա կավարտվի ու պետք է երեք կողմերը համաձայն լինեն, ուրեմն պետք է Հայաստանն ասի «մենք չենք համաձայնում որևէ կետի, քանի դուք չեք համաձայնել»: Եթե ենթադրվում է միակողմանի զիջումներ, դա կարող է տեղի ունենալ միայն փոխշահավետության սկզբունքով», - ընդգծեց Իրավաբանական գիտությունների դոկտորը:

Размещение миротворческих сил нужно сделать постоянным – Геворк Даниелян
Бывший министр юстиции Армении, доктор юридических наук, Геворк Даниелян не ставит особой разницы между Турцией и Азербайджаном.
«Только Шушинская декларация от 15 июня 2021 года говорит о том, что у них общие цели. Интересно то, что в этой декларации они не берут на себя никаких обязательств, наоборот, считаю, что Армения взяла на себя определенные обязательства», - заявил Геворк Даниелян в ходе конференции на тему «Мирный договор: вопрос конституционности и международные политико-правовые последствия».
По его словам, это –международный договор, не имеющий себе равного, второго примера в истории, когда два государства решают, какое обязательство должно взять на себя третье государство в их отношении.
По словам Геворка Даниеляна, нельзя никогда забывать вопрос армянских военнопленных, необходимо также сделать обязательным вопрос о размещении миротворцев на постоянной основе.
«В случае возможности, нужно поставить вопрос об обязательном постоянной дислокации миротворцев. Если говорят, что срок пребывания миротворцев скоро закончится и продление должно быть одобрено тремя сторонами, значит, Армения должна сказать: ″мы не соглашаемся с каким-либо пунктом, пока вы не согласились″. Если предполагаются односторонние уступки, то это может произойти только по принципу взаимовыгодности», - сказал Геворк Даниелян.