Ֆրանսիան պատրաստ է աջակցել Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի հետագա բանակցություններին
Ֆրանսիան շարունակում է հավատարիմ մնալ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև բանակցություններին աջակցելուն, «ՌԻԱ»-ին այս մասին ասել է Ֆրանսիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
«Ֆրանսիան լիովին հավատարիմ է Բրյուսելում, Պրահայում և Վաշինգտոնում կայացած հանդիպումներից հետո ընթացող բանակցություններին աջակցելուն», - ասել է Ֆրանսիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչը` պատասխանելով  հարցին, թե մտադի՞ր է արդյոք Ֆրանսիան նախագահ Էմանուել Մակրոնի մասնակցությամբ Փաշինյանի և Ալիևի միջև հանդիպումների տարբերակներ առաջարկել:
Ավելի վաղ Ալիևը հայտարարել էր, թե Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համաձայնել է հանդիպմանը միայն այն դեպքում, եթե դրան մասնակցի Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը։ Սա, ըստ Ալիևի, նշանակում է, որ այս հանդիպումը չի կայանա։
Հայաստանի ԱԳՆ-ն մեկնաբանելով Ալիևի խոսքերը՝ նշել է, որ Հայաստանը պատրաստ է հանդիպմանը՝ Պրահայում ձեռք բերված պայմանավորվածության և ձևաչափի համաձայն:

Франция привержена поддержке переговоров между Пашиняном и Алиевым
Франция остается привержена поддержке переговоров между премьером Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, заявил РИА Новости представитель МИД республики.
«Франция по-прежнему полностью привержена поддержке текущих переговоров после встреч в Брюсселе, Праге и Вашингтоне», -  сказал представитель французского МИД на брифинге в ответ на вопрос РИА Новости о том, намерена ли Франция предложить варианты встреч между Алиевым и Пашиняном с участием президента Эммануэля Макрона.
Ранее в пятницу Алиев заявил, что премьер-министр Армении Никол Пашинян согласился на встречу только при условии участия в ней президента Франции Макрона. По словам Алиева, это означает, что эта встреча не состоится.
МИД Армении, комментируя слова Алиева, заявил, что Пашинян готов к встрече, подтвердив при этом, что она может произойти только при участии Макрона и Мишеля.