Առաջնային նպատակ պետք է լինի ադրբեջանական անօրինական զինված տեղակայումները հեռացնելը Հայաստանի օկուպացված տարածքներից,  գյուղերի ու ճանապարհների մոտ գտնվող բոլոր վայրերից․ «Թաթոյան» հիմնադրամ
29/11/2022 17:07
Առաջնային նպատակ պետք է լինի ադրբեջանական անօրինական զինված տեղակայումները հեռացնելը Հայաստանի օկուպացված տարածքներից, գյուղերի ու ճանապարհների մոտ գտնվող բոլոր վայրերից․ «Թաթոյան» հիմնադրամ
Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի ներկայացուցիչները մի քանի օր առաջ ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Սոթք, Գեղամաբակ, Վերին Շորժա և մի շարք այլ գյուղերում իրականացրել են փաստահավաք աշխատանքներ։
Արդյունքները ներկայում ամփոփվում են: Դրանք պատշաճ կերպով կվերլուծվեն և կուղարկվեն միջազգային կառույցներին, կներկայացվեն միջազգային հանդիպումների ժամանակ, կդառնան հասանելի ՀՀ Կառավարության և Խորհրդարանի կողմից օգտագործման համար։
Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի դիրքորոշմամբ՝ առաջնային նպատակ պետք է լինի ադրբեջանական անօրինական զինված տեղակայումները հեռացնելը ոչ միայն Հայաստանի օկուպացված տարածքներից, այլ նաև 2020 թվականի պատերազմից հետո մեր գյուղերի ու ճանապարհների մոտ գտնվող բոլոր վայրերից։
Դա հրատապ անհրաժեշտություն է` սահմանային բնակավայրերում մարդկանց բնականոն կյանքը, նրանց իրավունքներն ու անվտանգությունը վերականգնելու համար:

Первоочередной целью должно быть устранение азербайджанских незаконных вооруженных формирований с оккупированных территорий Армении – Фонд «Татоян»
29/11/2022 20:40
Несколько дней назад представители Центр права и справедливости Фонда «Татоян» провели работы по сбору фактов в сёлах Сотк, Гегамабак, Верин Шоржа и других общинах Гегаркуникской области Армении.
В настоящее время подводятся итоги. Они будут должным образом проанализированы и отправлены в международные структуры, представлены на международных встречах, станут доступными для использования правительством и парламентом Армении.
По убеждению Центра права и справедливости Фонда «Татоян», первоочередной целью должно быть устранение азербайджанских незаконных вооруженных формирований не только с оккупированных территорий Армении, но всех мест, находящихся после войны 2020 года рядом с нашими селами и дорогами.
Это срочная необходимость для восстановления нормальной жизни людей в приграничных населенных пунктах, их прав и безопасности.