Հայաստանին փոխանցված 13 զինծառայողի դիերի նույնականացման արդյունքները հայտնի կլինեն առաջիկա օրերին. Նախարար
30/11/2022 15:21
Հայաստանին փոխանցված 13 զինծառայողի դիերի նույնականացման ավարտուն արդյունքները կլինեն առաջիկա օրերին, լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«Փորձաքննություններն այս պահին ընթանում են, մոտական օրերին կունենանք  ավարտուն արդյունքներ», - ասաց նախարարը։
Ավանեսյանի խոսքով՝ ընդհանուր փորձաքննությունները մեկ շաբաթվա ընթացքում են իրականացնում, ավարտում  և արդյունքները փոխանցում քննչական մարմիններին։
Հիշեցնենք՝ նոյեմբերի 28-ին Ադրբեջանը հայկական կողմին է փոխանցել սեպտեմբերի 13-14-ին Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի պաշտպանության ժամանակ զոհված 13 հայ զինծառայողի մարմին։

Процесс идентификации тел 13 военнослужащих завершится в ближайшие дни – Анаит Аванесян
Процесс идентификации тел 13 армянских военнослужащих, переданных азербайджанской стороной, завершится в ближайшие дни, заявила сегодня министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян в беседе с журналистами.
«На данный момент проводятся экспертизы, окончательные результаты будут в ближайшие дни», - сказала министр.
По словам Аванесян, в целом, экспертизы проводятся в течение недели, затем результаты передаются следственным органам.
Напомним, 28 ноября Азербайджан передал армянской стороне тела 13 военнослужащих, погибших в ходе военной агрессии ВС Азербайджана против территориальной целостности и суверенитета Республики Армения 13-14 сентября.