«Հրապարակ». Սահմանադրական փոփոխությունների խոստումը հերթական փուչիկն էր՝ հանրային դիմադրությունը թուլացնելու համար
01/12/2022 10:14
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովը երեկվա  նիստում «առաջընթաց» գրանցեց՝ որոշվեց, որ Հայաստանը պետք է շարունակի շարժվել նախկինների սցենարով՝ հավատարիմ մնալով գործող խորհրդարանական կառավարման ձևին։ Կառավարման ձևի պահպանմանը դեմ քվեարկեց միայն Մասիս Մելքոնյանը, ձեռնպահ՝ Տիգրան Եգորյանը, մյուսները կողմ էին։
Սա նշանակում է, որ Նիկոլ Փաշինյանին դուր է եկել 2015-ի սահմանադրական փոփոխություններով Սերժ Սարգսյանի համար «կարված կոստյումը», որի մեջ ինքը հարմարավետ տեղավորվել է։ Եվ սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովը, որի կազմում են էդմոն Մարուքյանը, Դանիել Իոաննիսյանը, Արթուր Սաքունցը, Գրիգոր Մինասյանը և այլք, քվեարկեցին այդ «կոստյումի» երկարակեցության օգտին։
Հետո մի քանի ոչ էական հոդվածների փոփոխություններ կանեն, ասենք՝ նախագահին մի երկու արարողակարգային լիազորություն կավելացվի, ինչը կնշանակի, որ սահմանադրական փոփոխությունների խոստումը հերթական փուչիկն էր՝ հանրային դիմադրությունը թուլացնելու համար»։

«Грапарак»: Обещание конституционных изменений – очередной пузырь для ослабления общественного сопротивления
01/12/2022 11:40
Газета «Грапарак» пишет, что комиссия по конституционным реформам на вчерашнем заседании зафиксировала «прогресс» и решила, что Армения должна продолжать двигаться по сценарию «бывших», оставаясь верной действующей парламентской форме правления. Против сохранения этой формы правления проголосовал только Масис Мелконян, воздержался Тигран Егорян, остальные были за.
«Это означает, что Николу Пашиняну понравился сшитый для третьего президента Сержа Саргсяна конституционными изменениями 2015 года «костюм», в который он комфортно устроился. И комиссия по конституционным реформам, в состав которой входят Эдмон Марукян, Даниел Иоаннисян, Артур Сакунц и другие, проголосовала за долговечность этого «костюма».
Потом внесут поправки в несколько несущественных статей, к примеру, предоставят президенту пару протокольных полномочий, что будет означать, что обещание конституционных изменений – очередной пузырь  для ослабления общественного сопротивления», - пишет газета.